Brněnský krajský soud dnes ztrestal 16,5 roky vězení padesátníka z Hustopečí na Břeclavsku, který v lednu zavraždil svého otce. Muž ho napadl boxerem, spoutal ho a přetáhl mu přes hlavu igelitový pytel. Pak z místa činu uprchl. O dva měsíce později nezaměstnaného muže, který je nyní v zabezpečovací detenci, zatkla německá policie a vydala jej k potrestání do moravské metropole.

Tátu zabil s rozmyslem a surově

Muž podle obžaloby letos 20. ledna v koupelně v domě v Mírové ulici v Hustopečích zaútočil deseti údery boxerem na svého dvaasedmdesátiletého otce. Nasadil mu pouta a igelitový pytel na hlavu, aby nemohl dýchat. Způsobil poranění hlavy a hrudníku, zlomil mu žebra a způsobil mu tak embolii a krvácení. Kombinace těchto zranění vedla k smrti oběti, jejíž tělo přelepil lepící páskou, nechal zamčené v pokoji a utekl do Německa.

Obžalovaný se k činu přiznal

Vrah se dnes k činu u soudu přiznal. Jeho život podle výpovědi za moc nestál. Po smrti matky přespával asi 10 let v autě a trvalou adresu měl na radnici v Hustopečích. Rozvedený vyučený zedník má dva syny, s nimiž se ale od rozvodu nestýká. „Měl jsem za to, že problémy nemám, pracoval jsem jako řidič. Měl jsem ale noční můry. Strašně toho lituji. Byla to otázka vyprovokování a ponižování ze strany otce. Když se napil, říkal ve špatném smyslu věci, které se mnou neměly nic společného,“ uvedl obžalovaný.

Otec ho údajně pomlouval

Konflikty prý mezi sebou neměli, ale když umřela matka, co nad ním držela ochrannou ruku, tak odešel z bytu. „Žil jsem v autě, chodil jsem pomáhat do vinohradu. Peníze jsem měl, chtěl jsem žít jako člověk, spát ve svém pokoji. Byl jsem se zeptat otce, jestli mohu bydlet s ním doma. Později jsem se dozvěděl, že mne všude pomlouvá, že mne musí živit, já mu přitom dával peníze na domácnost. Stupňovalo se to, co o mně všechno vykládal, nahrával jsem si to na mobil a dozvěděl jsem se, o mně vykládá strašné věci,“ popsal padesátník vztah k otci.

Napětí a špatné vztahy vyvrcholily vraždou

Podle něj se napětí mezi ním a otcem stupňovalo a hromadilo, až osudného dne vybuchl a nedalo se to prý ovládnout. „On celý život terorizoval matku, bouchal do stolu, dělal hluk. A ten osudný večer to zase dělal. Boxera a slzný plyn jsem měl v pokoji, protože jsem dřív pracoval jako strážný,“ vysvětlil obžalovaný. Nedokázal však vysvětlit, proč na otce vztáhl ruku. „Chtěl jsem asi, aby zažil, jak bylo mně, když mě jako kluka bil. Měl jsem strach, že na mne zavolá policii, tak jsem mu nasadil pouta, on byl opilý a asi ani netušil, co se děje. Jen mi zase nadával. Padesát let neposlouchal nic, co jsem chtěl. A já jsem to ukončil,“ zašeptal.

Žalobce muže označil za rozdvojenou osobnost

„Máme tady dva pány obžalované – vraždící monstrum a usměvavého člověka, který pomáhá blízkým i rodině. Musíme vybrat, kdo tedy pan obviněný je,“ uvedl žalobce a označil muže za egoistu. „Byť je jeho doznání polehčující okolností, nepovažuji je za podstatné. Padesátník napadl svého 72letého otce v okamžiku, kdy tomu neměl důvod. Mohl kdykoliv odejít. To neudělal a parazitoval – jak říká – ve svém bytě,“ dodal státní zástupce a navrhl mu trest 17 až 18 let vězení. Trestní senát mu nakonec vyměřil 16,5 roku za mřížemi. Soudkyně Dita Řepková označila zločin za trýznivý. A i když vrah ještě před vynesením rozsudku tvrdil, že přijme vyměřený trest, proti verdiktu se odvolal k Vrchnímu soudu v Olomouci.