„V základních obrysech děje se komedie drží původního příběhu,“ uvedl dramaturg Jan Šotkovský. Beanova verze se však odehrává v přímořském Brightonu v 60. letech minulého století v období propukající beatlemánie.

Když v roce 2011 umělecký ředitel londýnského National Theatre Nicholas Hytner zvažoval, že jeho divadlo mezi záplavou vážných dramat potřebuje nasadit výrazný komediální titul, navrhl jeden z jeho dramaturgů prověřenou klasiku – Sluhu dvou pánů Carla Goldoniho.

„Hytner se rozhodl vyjít z Goldoniho příběhu a najít autora, který na půdorysu starého textu postaví novou komediální stavbu. Zvolil jednoho z předních britských dramatiků Richarda Beana, jehož Novomanželské apartmá jsme před časem uváděli,“ upřesnil Šotkovský.

Beanova svérázná adaptace pod názvem Sám na dva šéfy pak v Hytnerově režii sklidila skutečně mimořádný úspěch. Londýnská inscenace zaznamenala přes tisíc repríz a posléze nejen třikrát objela celou Anglii, ale dočkala se i půlročního turné po celém světě, včetně Austrálie, Nového Zélandu či Hongkongu.

Bean podle Šotkovského zachoval Goldoniho zápletku o věčně hladovém sluhovi, který zvládne s mazanou elegancí sloužit dvěma pánům najednou, jakož i postavy a vztahy originálu. Beanův sluha Truffaldino se v britské verzi jmenuje Francis Henshall.

Tento zneuznaný muzikant se z nouze stane bodyguardem Rachel Crabbeové, která se vydává za svého mrtvého mafiánského bratra Roscoea a netuší, že Roscoea zabil její milý Stanley – který Francise nakonec zaměstná také.

„Všechny tyto zatáčky, serpentiny a peripetie se však šťastně vyřeší, a to i v případě samotného Francise, kterému se během příběhu nejen podaří se dosyta najíst, ale i najít si pro sebe vhodnou partnerku,“ dodal Šotkovský.

Beanovy dialogy svou úsečností, citem pro paradox, absurditu a správně „střelenou“ nadsázku navazují evidentně na „montypythonovskou“ tradici britského humoru. Přitom ponechávají dost prostoru pro půvabné i drastické pohybové gagy i pro dynamické retro písně Granta Oldinga v „šedesátkovém“ duchu, které rozhýbávají a komentují děj a v inscenaci brněnského divadla je diváci uslyší v podání živé kapely. Premiéra se odehraje na Činoherní scéně 17. a 31. prosince 2022.

V titulní roli Francise Henshalla se pod režijní taktovkou Stanislava Slováka představí Alan Novotný doplněný Rastislavem Gajdošem (Charlie Clinch), Esther Mertovou (Pavlína, jeho dcera), Jakubem Uličníkem (Harry Flinck), Jonášem Floriánem (Alan, jeho syn), Barborou Goldmannovou nebo Andreou Zelovou (Rachel Crabbeová), Lucií Bergerovou (Dolly), Martinem Mihálem (Stanley Cool), Jiřím Danielem (Lloyd Rafting), Patrikem Bořeckým (Gareth) a Janem Valešem (Alfie). Jako pěvecké trio uslyšíte Martu Matějovou, Alžbětu Janíčkovou a Libora Matouše.