Stavebně technický průzkum brněnské budovy, kde sídlí Divadlo Bolka Polívky a kino Scala, potrvá déle, než se původně očekávalo. První etapa měla být hotová do konce srpna, nyní je termín o měsíc posunutý. Scala i divadlo tak zůstanou mimo provoz ještě celé září, kdy se v kině měl konat například festival Serial Killer. O prodloužení první etapy průzkumu požádali statici, oznámil dnes magistrát v tiskové zprávě.

„Při průzkumu nosných pilířů byly odhaleny další poruchy, které byly skryty. Kvůli bezpečnosti bude nutné zajistit nosnou konstrukci budovy kovovými výztuhami. Z tohoto důvodu se ale bohužel práce prodlouží o jeden měsíc. Výsledky první etapy prací bychom měli znát na konci září letošního roku. Na jejich základě budeme moci rozhodnout, zda v budově půjde dočasně obnovit provoz Divadla Bolka Polívky a Univerzitního kina Scala,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Průzkum začal v prvních prázdninových dnech. Hlavní problém znamená střecha nad Polívkovým divadlem. Sál kina je pod divadelním sálem

„Samozřejmě jsme doufali, že se po prázdninách na Jakubské náměstí vrátíme, byť jen na omezenou dobu, a předprodej vstupenek na novou sezonu jsme zahájili se standardním předstihem. V tuto chvíli tak děláme vše pro to, abychom nemuseli rušit připravený program, a věříme, že se nám podaří najít řešení,“ uvedla projektová ředitelka Divadla Bolka Polívky Simona Kostrhunová. Jednání o náhradních prostorách jsou podle ní v počátcích.

Kino měla v posledních letech v péči Masarykova univerzita, kromě kulturních akcí se tam konaly i přednášky

„Aktuální zjištění pro nás znamená, že Masarykova univerzita bude nucena směrem k novému akademickému roku hledat prostory pro výuku v rámci vlastních kapacit,“ uvedla kvestorka univerzity Marta Valešová. Kinosál nejvíce využívala filozofická fakulta. „Také další aktivity jako společenské akce, konference, naplánovaný kulturní program či akce našich partnerů včetně filmových projekcí budou muset být buď zredukovány, či přesunuty do jiných prostor, ať už univerzitních, či externích,“ uvedla Valešová.

Druhá etapa stavebně technického průzkumu je naplánována na leden a únor příštího roku

Poté statici předají finální zprávu zástupcům města. Vyplyne z ní, jak rychlou a rozsáhlou opravu budova potřebuje. Pro divadlo i kino hledá město dlouhodobé náhradní prostory. Polívka by mohl podle dřívějšího vyjádření města využívat Sál Břetislava Bakaly.