Dnešní Nedělní speciál míří tentokrát na festival architektury a urbanismu Open House Brno 2024. Ten 18. a 19. května nabídne desítku nových podcastů, speciální prohlídky, asistenci pro invalidy a zejména 116 lokací. Festival se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény nebo doprovodný program pro poučené laiky či rodiny s dětmi. Rezervace míst na prohlídky s omezenou kapacitou se spustí 9. května v poledne, uvedli organizátoři v tiskové zprávě.

Pořadatelé se letos zaměřili na hendikepované lidi

„Letošní ročník festivalu jsme společně s partnerskými městy projektu Open House Europe věnovali lidem, pro které může být používání města komplikované. Ať už jde o spoluobčany s hendikepem, seniory nebo třeba ekonomicky znevýhodněné skupiny, musí překonávat bariéry pro jiné lidi doslova neviditelné. Kromě komentovaných prohlídek pro osoby s hendikepem zařazujeme asistenční službu k vybraným běžným prohlídkám. Naším cílem je oživit diskuzi o tom, zda jsou naše města skutečně pro všechny, jaká k tomu máme data a nakolik se při urbanistickém plánování využívají,“ uvedla kreativní ředitelka festivalu Lucie Pešl Šilerová.

Nabídnou videoprohlídky i podcasty

Festival nabízí zájemcům obsah celoročně formou videoprohlídek na platformě YouTube, letos přibude také sada podcastů. „Ne pro každého je videoprezentace lokací dostatečně nosná, protože v ní mluvené slovo počítá s tím, že lidé sledují i obraz. Spojili jsme se s Barborou Kroutilíkovou, s níž jsme připravili sérii podcastů, které pojednávají o jednotlivých lokacích tak, že obrazový materiál není potřeba. Je to krok ke zpřístupnění obsahu festivalu nejen nevidomým, ale všem, kteří chtějí poslouchat audio při dalších činnostech. Ve středu 1. května přímo na Holedné veřejně představíme autentický podcast o rozhledně,“ řekla kurátorka akce Šárka Bahounková.

Při festivalu pomáhají dobrovolníci

Open House Brno by se dlouhodobě nemohl konat bez dobrovolníků i partnerů z veřejné i soukromé sféry. „Chtěl bych moc poděkovat všem, kteří se na chodu festivalu podílejí. Díky paní primátorce za záštitu, děkuji také Statutárnímu městu Brno a městským částem za spolupráci i finanční podporu,“ doplnil mluvčí festivalu Vratislav Vozník.

Open House Brno patří už šest let do sítě festivalů architektury

Kompletní informace o festivalu najdou zájemci na webu www.openhousebrno.cz. Letošní program i zapojené lokace organizátoři postupně rozkrývají i na sociálních sítích instagram.com/openhousebrno a fb.com/openhousebrno. Festival spadá i pod Open House Worldwide, což je síť více než padesáti metropolí celého světa, pořádajících festivaly architektury pro veřejnost. Pořádané akce každoročně oslovují více než dva miliony lidí po celém světě. Brno je součástí této sítě od roku 2018.