Dnešní Nedělní speciál míří tentokrát do Turistického informačního centra (TIC) Brno, který loni nabízel návštěvníkům turistický balíček nazvaný 1 víkend a 4 ikonické vily. Prohlídky, pořádané ve spolupráci se správci všech objektů, měly podle mluvčí TIC Brno Hany Bánovské velký úspěch a letos se mohou návštěvníci moravské metropole těšit na jejich rozšíření. Za jeden víkend totiž mají šanci poznat hned 5 vil – k vilám Tugendhat, Löw-Beer, Stiassni a Jurkovičově vile totiž přibyla nově otevřená Arnoldova vila v brněnských Černých Polích, uvedla v tiskové zprávě Hana Bánovská.

Do balíčku přidali Arnoldovu vilu

„Díky výjimečné spolupráci pěti brněnských institucí vznikl před dvěma lety komplexní turistický produkt pro milovníky moderní architektury. Pro velký zájem o tento nadupaný balíček jsme se letos společně dohodli přidat nově otevřenou Arnoldovu vilu. Celkem nabízíme 15 víkendových termínů od dubna až do prosince, dohromady pro 240 návštěvníků. Zakoupení vstupenek je možné od dnešního dne,“ řekla ředitelka TIC Brno Jana Janulíková. A zdůraznila, že by návštěvníci neměli s objednáním balíčku dlouho váhat, protože až dosud se velmi rychle vyprodaly.

Každá z pěti vil je jiná a přitom originální

Za jeden víkend čeká zájemce návštěva pěti vil, z nichž každá je jiná a zcela originální: vila Tugendhat, zařazená na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO, o téměř třicet let starší secesní vila Löw-Beer, vila Stiassni a její individualistická moderna, Jurkovičova vila, inspirovaná britskou a vídeňskou tvorbou s prvky lidového umění, a nově zrekonstruovaná a zároveň ze všech nejstarší Arnoldova vila.

Arnoldova vila patří k nejstarší zástavbě ve vilové čtvrti v Černých Polích

Arnoldova vila, kterou stejně jako vilu Tugendhat spravuje Muzeum města Brna, patří mezi nejstarší zástavbu ve vilové čtvrti v Černých polích. V roce 1862 ji postavil brněnský stavitel Josef Arnold, který by navíc letos oslavil 200. výročí narození. Památková obnova vily a rehabilitace zahrady byla dokončena na konci loňského roku. „Vila bude nadále sloužit jako komunitní i kulturně-vzdělávací instituce se zaměřením na popularizaci brněnské architektury. Najdete v ní například i stálé expozice zaměřené na brněnskou architekturu nebo na dějiny Židů v Brně,“ upřesnila Hana Bánovská.

Doporučují rezervovat si prohlídky předem

Upozornila také, že prohlídka Vily Tugendhat je v rámci víkendů možná pouze v konkrétních časech. „Ostatní vily můžete navštívit individuálně kdykoliv během daného víkendu a jejich otevírací doby, doporučujeme si však termín rezervovat dopředu e-mailem nebo telefonicky v každé vile zvlášť. Prohlídky všech vil jsou komentované,“ uvedla mluvčí městské turistické centrály. V mobilní aplikaci LOXPER navíc podle ní návštěvníci najdou zdarma čtyři trasy, které je vezmou na krátké putování po okolí čtyř z vil.

Balíček je možné koupit na webu

Podle Bánovské také patří poděkování všem partnerům: Muzeu města Brna, Muzeu Brněnska, Národnímu památkovému ústavu a Moravské galerii v Brně. Turistický produkt s názvem 1 víkend a 5 ikonických vil je v prodeji na webové stránce: https://www.gotobrno.cz/akce/1-vikend-a-5-ikonickych-vil/