Dnešní Nedělní speciál míří tentokrát na příběh Miroslava Renáta z Brna, kterého už v dětství upoutala mozková obrna na invalidní vozík. Mladý muž však na život nezanevřel. A protože má rád film, divadlo a sport, pustil se do sbírání selfie snímků se známými osobnostmi (zpravodajský portál BRŇAN informoval). Za nimi jezdí na elektrickém vozíku. Ten však už nyní dosluhuje, proto s kamarádem založili na portálu Donio sbírku na pořízení nového vozíku.

Selfie loví už pět let

Přestože sudičky u kolébky Mirkovi nepřály, má spoustu koníčků, které ho posouvají vpřed. Mezi největší záliby patří snímky s celebritami. Inspiroval ho k tomu další Brňan a lovec selfíček Mirek Krupica. Z obou vrstevníků se záhy stali kamarádi. Mladý muž v brýlích na vozíčku přitom mluví o neobvyklém koníčku s nadšením. „Dělám to už pět let a pořád mě to baví. Stále se objevují nové a nové celebrity. Stále jsou nějaké nové nápady, takže nemám důvod s tím přestávat. Budu rád, když tím inspiruju další lidi,“ svěřil se Mirek Renát.

Za celebritami jezdí na vozíčku

Ten za celebritami jezdí pro selfie na elektrickém vozíku, což není vždy zrovna jednoduché. „Před lety jsem dostal od zdravotní pojišťovny elektrický vozík, který byl ale velmi poruchový a hned během několika málo měsících jsem ho musel asi dvakrát reklamovat. Technik si jej pokaždé odvezl na opravu a já zůstal i třeba i na několik týdnů doma, zcela nepohyblivý. Nezbývalo mi tedy nic jiného než pořídit zcela nový jiný vozík z vlastních prostředků. Část peněz byla z půjčky. Vozík už ale léty používání dosluhuje a já nemám další prostředky na nový, ani na opravu stávajícího,“ uvedl mladý invalida.

Na peníze od pojišťovny by čekal tři roky

O nový vozík může Renát požádat zdravotní pojišťovnu nejdřív až za tři roky. „Elektrické invalidní vozítko mi však zcela nahrazuje nohy a jsem na něj odkázaný čtyřiadvacet hodin denně,“ vysvětlil lovec VIP selfie, který se s dětskou mozkovou obrnou už narodil.

Kamarád mu pomohl se sbírkou

Jeho kamarád a jmenovec Mirek Krupica ho proto nechce nechat na holičkách, proto mu pomohl s rozběhnutím dobročinné sbírky na známé darovací platformě Donio, která je pro všechny, kdo chtějí změnit svůj nebo něčí příběh. Peníze z této sbírky se podle Renáta použijí na zakoupení nového elektrického invalidního vozíku, aby si dál mohl plnit své sny a rozšířit svou sbírku zhruba stovky selfíček. Nejvíc si prý cení fotky s Bolkem Polívkou, v mobilu ale má i snímky s Ondřejem Sokolem, Michalem Dlouhým, Simonou Stašovou nebo Jiřím Langmajerem.

Pomůžou dobrodinci invalidnímu lovci selfie?

„Vozík mi každodenně nahrazuje nohy a bez něj se neobejdu. Vzhledem k tomu, že údržba vozíku je také příliš nákladná, moc servisovaný není. Tudíž je nyní ve stavu, kdy by mohl každým dnem odejít,“ posteskl si Brňan s tím, že nový vozík stojí zhruba 100 tisíc korun. „Proto se obracím na dárce, aby mi pomohli sehnat prostředky, které mi pomůžou k dalšímu fungování a životu,“ dodal Mirek Renát s prosbou o sdílení sbírky. Ta zatím díky dobrodincům vynesla asi 70 tisíc korun. A každý, kdo chce mladému invalidovi pomoci, může přispět ještě během následujících 40 dnů.