Dnešní Nedělní speciál míří tentokrát na letní divadelní scénu na Biskupském dvoře v Brně, který bude v neděli 9. června dějištěm premiéry inscenace Proč bychom se netěšili na Smetanu. Uvede ji soubor Městského divadla Brno, který spojil vlasteneckou frašku z konce 19. století s operou Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta. Tu však zkrátili ze tří hodin na 50 minut a uvedou ji ve druhé půlce představení jako zpěvohru.

Chtěli vzdát hold Smetanovi

Divadelníci se přitom inscenací trefili do letošního Roku české hudby, kdy si připomínáme 200 let od narození Bedřicha Smetany. „Chtěli jsme mu vzdát hold a ono to tak zrovna vyšlo,“ uvedl režisér inscenace Igor Ondříček. Jeden z nápadů na letošní premiéru na Biskupském dvoře byla totiž i Prodaná nevěsta. A když dramaturgyně Klára Latzková objevila v divadelních archivech frašku Viléma Ferdinanda Černického Proč bychom se netěšili, kterou napsal v roce 1881 pro Družstvo českého národního divadla v Brně, bylo rozhodnuto.

Ochotníci přijdou o Jeníka a hledají náhradu

„Hru Černického jsme zbavili politického nánosu, ale jinak jsme ji ponechali. Fraška se tehdy ale velmi pravděpodobně ani nehrála, takže tohle bude její premiéra,“ upřesnil Ondříček. Spočívá v tom, že ochotníci na statku u Brna nacvičují Prodanou nevěstu, ale pár hodin před premiérou přijdou o předního sólistu. Musí tedy rychle hledat náhradu představitele hlavní role Jeníka. Řešení situace přinese vtipné momenty. „Pokud všechno dobře dopadne, dočkají se i diváci na Biskupském dvoře všeho, co mají na oblíbené opeře rádi,“ dodala Latzková.

I zkrácená verze opery nabídne divákům skvělý zážitek

Podle ní fraška Černického otevírá divadelníkům cestu, jak Prodanou nevěstu hrát ve druhé půlce představení. „Nemůžeme ale hrát tříhodinovou operu, takže jsme ji stáhli do 50 minut. Zazní nejznámější skladby a zpívaný text od autora libreta Karla Sabiny,“ řekl Ondříček. Podle něj i zkrácená verze nabídne divákovi takový zážitek, že pochopí děj a nebude mít pocit, že by o něco přišel. „Všechny melodie a hity z opery většina diváků zná a my chceme uctít krásnou českou hudbu,“ dodal režisér.

Zahraje orchestr se 14 nástroji

Interprety bude podle autora hudebního nastudování Matěje Vody doprovázet malý orchestr se 14 nástroji včetně připsaného klavírního partu. I v Prodané nevěstě se divadelníci snažili zachovat text libretisty Karla Sabiny, který podle Ondříčka navodí dobovou atmosféru. Tu ještě na scéně Jaroslava Milfajta dokreslí dobové červenobílé fangle, ozdobené májky, muškáty a cibulák. „Odehrajeme ji tak, jak to asi Smetana myslel. Nijak ji neaktualizujeme, neoblékáme herce do jiných kostýmů. První půlku odehrají v dobových kostýmech, druhou půlku v divadelních kostýmech Prodané nevěsty. Má z toho čišet radost a nostalgická vzpomínka na tu dobu,“ uvedl Ondříček.

Letní scéna je na Biskupském dvoře už popatnácté

Letní scéna Městského divadla v Brně je v areálu Moravského zemského muzea letos už popatnácté. Na Biskupský dvůr se vrací už dříve uvedené inscenace, například Noc na Karlštejně, Cyrano z Bergeracu či Eliška/Rejčka. V derniéře uvedou pohádku O statečném kováři, která měla premiéru před pěti lety. Diváci mohou poprvé přijít v sobotu 8. června na předpremiéru Proč bychom se netěšili na Smetanu a naposledy se herci představí v Noci na Karlštejně v neděli 14. července.