Dnešní Nedělní speciál míří tentokrát na spojení vína a kultury. Jiskřivý mok patří k jihomoravské kultuře a hudba jej provází odnepaměti. A právě spojení vína a kultury se stalo jedním z hlavních témat turistického ruchu na jihu Moravy. Krajská centrála cestovního ruchu zve nejen turisty na tři velké hudební události a vyzývá zájemce: přijeďte ochutnat kulturu a hudbu.

Loni se věnovali architektuře, letos se zaměřili na hudbu

Vedle prosluněných vinic se jižní Morava stává stále populárnější také skrze kvalitní gastronomii, zajímavou architekturu, lidovou kulturu a hudbu. „Loni jsme se věnovali propagaci architektury, letos jsme se rozhodli zaměřit pozornost na hudbu. Proslulé je kulturní léto v Brně, ale ani mimo něj nepřijdou lidé o kulturní zážitky. Od léta do podzimu probíhají v kulisách jihomoravských vinic hned tři velké hudební akce, které významem přesahují region jižní Moravy,“ uvedla ředitelka Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava Martina Grůzová.

Hudba na vinicích už rozehrála první koncerty

Jako první si bere slovo letošní ročník seriálu Hudba na vinicích. Jedinečné živé koncerty s atmosférou letních festivalů mezi řádky vinic přitahují každoročně tisíce návštěvníků. Seriál rozehrál první koncerty už v průběhu června a pokračovat bude na jihu Moravy až do 23. srpna. „Populární interpreti se opět představí v prostorách známých vinařství, jako jsou Chateau Valtice, Sonberk nebo znojemský Lahofer. Na pódiích se vystřídají desítky vystupujících, mezi nimi například kapely Jelen, MIG 21, Čechomor, Wohnout, IMT Smile, ze zpěváků pak Lucie Bílá, David Koller nebo Aneta Langerovác,“ vypočítala Grůzová.

Hudební festival Znojmo rozezní královské město a okolí

Dvacetileté výročí oslaví letos mezinárodní Hudební festival Znojmo, který od 10. do 28. července přináší 18 dní klasické hudby do královského města na řece Dyji. Právě znojemský festival přišel jako první s nápadem doprovodit každý koncert ochutnávkami regionálních vín. Ta každoročně vybírají someliéři do limitované festivalové edice. „Loni festival navštívilo asi 13 tisíc návštěvníků a vypilo se během něj 4300 lahví vína,“ upřesnila ředitelka.

Zahraje Pavel Šporcl a zazpívá Adam Plachetka

Patronem festivalu je od samého počátku virtuóz Pavel Šporcl, který tam zahraje vedle dalších skvělých interpretů, k lákadlům patří Adam Plachetka. S hudbou se lidé setkají nejen ve znojemských kulisách, ale také v prostorách zámků v Uherčicích, Jaroslavicích a Jevišovicích anebo v okolních kostelích či pod širým nebem Národního parku Podyjí.

Hudba oživí i Lednicko-valtický areál

Třetím svátkem hudby na jižní Moravě bude Lednicko-valtický hudební festival. Letošní 9. ročník nese podtitul Hudební alchymie a rozezní unikátní místa Lednicko-valtického areálu od 14. září do 12. října. Koncerty si návštěvníci vychutnají na zámku Lednice, v zámecké jízdárně ve Valticích, v prostorách Dianina chrámu, zámečku Pohansko či zámku Mikulov.

Při zahajovacím koncertu zazní Mozartovy melodie

„Téma letošního Lednicko-valtického hudebního festivalu se intenzivně odráží v programu slavnostního zahajovacího koncertu, který se uskuteční v zednářské zahradě lednického zámku. Jeden z nejlepších světových houslistů Maxim Vengerov a s ním Prague Philharmonia provedou houslové koncerty W. A. Mozarta, který sám byl silně spojený se zednářstvím,“ uvedl ředitel festivalu Jiří Partyka. Program tradičně doplňují přednášky i edukační pásma a hudebně-výtvarné dílny pro děti.