Dnešní Nedělní speciál připomíná po 45 letech unikátní operaci, která neměla v tehdejším Československu obdoby. Odehrála se v dubnu 1978 na Klinice plastické a estetické chirurgie (KPECH) svatoanenské nemocnice v Brně, kde se lékařům podařila úspěšná replantace prstu na ruce, konkrétně šlo o přišití třetího prstu na ruce do pozice druhého prstu.

Operace trvala přes pět hodin

„S tehdejšími nástroji a vybavením nám operace trvala více než pět hodin a šlo o tradiční úraz, se kterým se setkáváme dodnes – při řezání dřeva na cirkulárce,“ vzpomíná jeden z operatérů Jan Válka.

Přenesli prst z nohy na ruku a přišívali i ukousnutý nos

Mluvčí nemocnice u svaté Anny v Brně Jiří Erlebach připomněl, že přišití uříznutého prstu nebyl jedinou premiérovou operací v tomto oboru, protože v bohaté historii tamní plastické chirurgie se jich najde hned několik. „Vůbec poprvé se na zdejším pracovišti podařilo přenést prst z nohy na ruku, replantace boltce či snědeného nosu. Ve světové literatuře jsou za raritní považovány také replantace nohy s plnou obnovou funkce,“ upřesnil mluvčí.

Vojákovi z Ukrajiny rekonstruovali ruku po explozi rakety

Podle Erlebacha se lékaři z kliniky soustředí především právě na replantační a rekonstrukční chirurgii. Loni stihli padesát replantací a 250 dalších mikrochirurgických operací ruky či ostatních částí těla. „Mezi nezvyklé operace bych zařadil rekonstrukci ruky ukrajinského vojáka po výbuchu ruské rakety. Jako prvnímu pracovišti na Moravě a třetímu v Česku se nám také úspěšně povedlo replantovat penis či zmrzlý utržený ušní boltec,“ uvedl přednosta kliniky Zdeněk Dvořák.

Rekonstrukce ňader trvají až 12 hodin

Svatoanenská klinika plastické a estetické chirurgie je jedno ze dvou nejvyšších mikrochirurgických pracovišť v oboru plastické chirurgie v ČR a dominantním tuzemským pracovištěm ve výzkumu a inovacích také pro další postupy. „Loni lékaři například udělali více než sedmdesát rekonstrukcí prsou mikrochirurgickou metodou přenosu volných DIEP laloků, tedy využití tkáně z břišní oblasti na rekonstrukci prsu. Tyto operace jsou velmi časové náročné, trvají od čtyř do dvanácti hodin a na sále bývá přítomno až pět operatérů,“ vysvětlil Jiří Erlebach.

Operují děti i onkologické pacienty

Lékaři se také zaměřují na nejmenší pacienty při operacích rozštěpových a dalších vrozených vývojových vad. Další důležitou oblastí je onkochirurgie, kdy probíhá rekonstrukce defektů po nádorech nejen v oblasti hlavy, ale také krku, trupu či končetin. „Jde o multioborový výkon, při kterém spolupracujeme s dalšími klinikami nemocnice s jediným cílem – vrátit pacienty zpátky do plnohodnotného života,“ zdůraznil přednosta Dvořák.

Používají 3D skenery

Nejnovější postupy se používají také při dalších úkonech. Při komplexní rekonstrukci nosu zdejší lékaři jako první v tuzemsku nasadili do akce moderní 3D skenovací technologie. „K dispozici mají nejmodernější vybavení právě pro tyto mikrochirurgické a rekonstrukční obory. Oddělení získalo například supermikroskop Mitaka MM51 se 71násobným zvětšením spolu s nejmenším mikroinstrumentáriem. V mikrochirurgických centrech ve východní Asii probíhá výuka lékařů a byly navázány důležité kontakty s předními mikrochirurgickými institucemi, na klinice se rozbíhá program supermikrochirurgické léčby lymfedému pomocí lymfovenózních spojek,“ dodal mluvčí nemocnice.