Dnešní Nedělní speciál představuje brněnského učitele angličtiny Viktora Grigorova, který už několik desítek let sbírá angličáky značky Matchbox. Část své rozsáhlé sbírky už několikrát vystavoval, naposledy loni na Špilberku. A když o svých modelech autíček mluví, sálá mu z očí nefalšované nadšení a vášeň.

Angličáky kam se podíváš

Ve velkém sále brněnského sídla ombudsmana to hučí jako ve včelím úlu. V pravidelných řadách stojí dlouhé stoly, pokryté modely autíček, sanitek, policejních vozů či stavebních strojů. Na konci jednoho z nich postává muž s rozcuchaným účesem a živě debatuje s dvojicí padesátníků, kteří pohledem i rukama zkoumají vystavené angličáky. Některé jsou rozestavené v pravidelných řadách na stole, jiné jsou v sériích po několika kusech zabalené v originálních obalech s typickým označením Matchbox.

První autíčka mu koupili rodiče

„Ke sbírání angličáků Matchbox mě vlastně přivedli rodiče, kteří mi jako klukovi kupovali první modely. Sbírám autíčka jen od této značky, protože mi přijdou hodně reálné a kvalitní. A třeba jejich barevné provedení je opravdu vynikající,“ svěřil se zpravodajskému portálu BRŇAN Viktor Grigorov. Jeho sbírka nyní čítá až pět tisíc kousků, které má doma uložené ve vitrínách a jejich počet se liší i podle toho, kolik jich prodá nebo naopak koupí právě na podobných burzách, jako je ta brněnská v sídle veřejného ochránce práv.

Nejcennější kousek je červený buick

Mezi vůbec nejcennější kousky ve své sbírce Viktor Grigorov řadí vínově červený Buick Century Fire Chief. „Tenhle model moc lidí chce a je po něm velká sháňka. Podobná autíčka se totiž vyrábějí v limitovaných sériích, třeba jen 75 nebo 120 kusů. A tenhle buick je opravdu luxusní a na světě ho má jen asi 100 nebo 200 lidí. A já jsem jeden z nich. Udělali ho v několika barvách, modré, černé i bílé. Ale tahle červená barva je prostě jedinečná, takže když jsem ho viděl, tak jsem ho zkrátka musel mít!“ usmívá se sběratel.

Jediná škodovka od Matchboxu

Mezi jeho další ceněné poklady patří i dvě závodní škodovky z 80. let. „Je to jediný model Škody, který kdy Matchbox vyrobil a dodával ho do Velké Británie. A právě proto, že to je škodovka, tak po ní Češi lační. Kdysi se prodávala v Tuzexu za 40 nebo 50 korun. A teď jsou lidi schopni za krabičkovou škodovku utratit čtyři až sedm tisíc korun! Mám dvě verze: jednu s nápisem a druhou bez nápisu. Ta bez nápisu je vzácnější, protože se jich nevyrobilo tolik. A vůbec nejvzácnější je škodovka vyrobená v Macau,“ vysvětlil sběratel.

Pejsci v autě jako rarita

Vzápětí ukazuje autíčko, které má na zadním sedadle dva pejsky. A vysvětluje, že právě psi, kteří spojují strop kabiny se sedačkou, jsou tím, co dělá tenhle model zvláštním a ceněným. „Sbírám i série stejných vozů v různých barvách. Jiní sběratelé se zase zaměřují na různé disky kol nebo různé barvy skel u jednoho modelu a snaží se jich sesbírat co nejvíc. Líbí se mi i řada stavebních strojů INC a chci ji sesbírat celou, protože stroje jsou různé barvy,“ dodal.

Angličáky vystavoval na hradě i na zámku

Svoje angličáky Grigorov také rád vystavuje. „Vystavoval jsem je už v Brně na Špilberku a také na zámku v Lysicích na Blanensku. Chtěl bych vystavovat i v Praze a mým dalším cílem je otevření vlastního muzea. Je to spíš sen a nevím, jestli si ho někdy splním. Ale sním o tom, že budu mít v Brně své vlastní Matchbox muzeum. Chtěl bych se tam bavit s dalšími sběrateli i návštěvníky, a tak trochu vzdělávat další generaci sběratelů autíček. Dnešní kluci totiž radši hrají hry na počítači nebo mobilu,“ doplnil Viktor Grigorov.