Dnešní Nedělní speciál míří tentokrát do Bohunic, kde Fakultní nemocnice Brno v pátek otevřela nové spánkové centrum. Šest jednolůžkových pokojů s vlastním sociálním zařízením a dostatečnou hlukovou a světelnou izolací poskytne pacientům patřičný vysoký komfort. Rekonstrukce budovy v ulici Netroufalky, kam se spánkové centrum přesunulo z původních zastaralých prostor, přišla na 17 milionů korun. Nemocnice ji platila z vlastních zdrojů. Zájem lidí o vyšetření je podle přednosty kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství Ondřeje Ludky obrovský, v Brně se na spánkovou laboratoř čeká tři až čtyři měsíce.

Zabývají se poruchami dýchání

Spánkové centrum, spadající pod zmíněnou kliniku, se zabývá poruchami dýchání. Ty narušují architektoniku spánku a vedou například k nadměrné denní spavosti, poruchám soustředění a různým dalším denním příznakům, které lidi často opomíjejí a mohou je během dne výrazně oslabit. Spánkové centrum diagnostikuje téměř všechny poruchy spánku a pacienti sem přijíždí nejen z jižní Moravy, ale i z přilehlých koutů republiky.

Sledují je pomocí kamer

Na rozdíl od většiny ostatních center v tuzemsku vyšetřují pacienty v Bohunicích převážně polysomnograficky. „To znamená, že se odborníci nezaměřují jen na poruchy dýchání ve spánku, ale monitorovány jsou zde i další parametry, jako například jednotlivé fáze spánku, pohyby těla či vydávané zvuky,“ upřesnila mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Pacienty navíc po celou noc monitorují kamery.

Prototypem pacienta je chrápající obézní muž středního věku

Další unikátností centra je nastavení léčby přímo za hospitalizace při celonočním sledování. Odborníci tak přesně vidí, jak pacient na léčbu reaguje a terapii mu ušijí doslova na míru. „Prototypem našich pacientů jsou muži středního věku, kteří ve spánku chrápou a mají nadváhu. U žen je prevalence zhruba poloviční, ty ale trpí často nespavostí, která je spojena se současným životním stylem a vnějšími faktory. Většina našich pacientů s poruchami dýchání ve spánku je obézních a snažíme se vypozorovat některé souvislosti, které by mohly ovlivnit jejich další léčbu,“ popsal přednosta kliniky Ondřej Ludka.

Řeší i nespavost a další problémy

Podle něj se pacienti často bojí, že s tolika drátky a hadičkami na hlavě a těle neusnou. Opak prý bývá pravdou, protože kvůli celodenní velké únavě usnou během pár minut. Spánkové centrum pomáhá lidem i s léčbou nespavosti, při níž spolupracují s neurology. „Pacient, který má například 100 zástav dechu za hodinu, trvajících déle než 10 vteřin, je přes den více ospalý a jeho nepozornost tak může mít dalekosáhle důsledky třeba v jeho zaměstnání, nebo i za volantem. Takoví pacienti by měly být zavčas diagnostikováni, neboť jejich špatný spánek přispívá ke zhoršení nejen kardiovaskulární prognózy, ale i celkové kvality života,“ vysvětlil přednosta.