Nedělní speciál dnes míří na Vysoké učení technické (VUT) v Brně, které zahájilo výuku nového studijního programu Jaderná energetika. Ten se vyučuje na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT (FEKT VUT). Dvouletý magisterský program má kapacitu 24 studujících, na výuce se budou podílet 4 fakulty a navazuje na potřeby průmyslu a státu, zejména s ohledem na dostavbu elektrárny Dukovany. Při zahájení byla také představena nová Laboratoř jaderné energetiky a ionizujícího záření, uvedla mluvčí univerzity Kamila Šmídková.
Mezifakultní a mezioborový studijní program klade důraz na praxi
Studijní magisterský program Jaderná energetika umožní studentům získat komplexní poznatky o technologiích, spojené s chodem jaderných elektráren. Kromě předmětů z FEKT VUT nabídne další výuku na Fakultě strojního inženýrství, Fakultě chemické a Fakultě stavební. „Studující získají i přehled a znalosti v oblasti řešení a navrhování energetických zařízení a strojů, včetně parních turbín, technologií vody a jejího oběhu v jaderné elektrárně, materiálů, stavebních konstrukcí a obecně systémového přístupu k navrhování a řízení procesů v jaderné elektrárně,“ upřesnila Šmídková.
Studenti by měli mít čas na stáže
Semestry se netradičně skládají ze tří měsíčních bloků, každý blok zakončí týdenní zkouškové období. „Chceme studujícím ponechat dostatek času na stáže u spolupracujících firem z jaderného odvětví, u kterých by také měli psát diplomovou práci. Stáže bude možné absolvovat například i v Koreji, Spojených státech, Belgii či na Slovensku,“ uvedl Lukáš Nesvadba z Ústavu elektroenergetiky FEKT VUT.
Jádro ji bavilo už od gymnázia
Novou studentkou programu je také Barbora Poláková, která absolvovala bakalářský program Energetika na FSI VUT a nyní pracuje jako brigádnice v elektrárně Dukovany. „Jádro mě bavilo už od gymnázia. Když se objevila možnost studovat Jadernou energetiku na FEKT VUT, tak jsem ji hned využila. Nejvíce se těším na reaktorovou fyziku,“ řekla Poláková.
Nová laboratoř poslouží výzkumu i výuce
Studenti budou mít k dispozici unikátní laboratoř jaderné energetiky a ionizujícího záření, která vznikla díky podpoře ministerstva školství. Nabídne jim bezpečné prostředí pro získání zkušeností s měřícími přístroji, s testováním radiační zátěže materiálů nebo s manipulací s radionuklidy v kontrolovaném pásmu. Laboratoř je také připravena na budoucí instalaci urychlovače částic.
Nebát se ionizujícího záření, ale mít z něj respekt
„Nová laboratoř mimo jiné pomůže studujícím programu v získání základních návyků – toho, čemu se říká kultura bezpečnosti – aby se nebáli ionizujícího záření a současně před ním měli respekt. To je důležité pro praxi, zejména budou-li působit v blízkosti reaktoru,“ vysvětlil garant nového studijního programu Karel Katovský z Ústavu elektroenergetiky FEKT VUT.