fbpx
31. 03. 2023 Dnes má svátek Kvido

Alej v brněnské Krkoškově ulici půjde k zemi, ustoupí rekonstrukci vodovodu a kanalizace

1

Foto:

redakce

V brněnské Krkoškově ulici začne už zítra kácení asi 60 stromů, většinou lip. Důvodem tohoto zásahu je rekonstrukce skoro stoletého vedení vodovodu a kanalizace. Při stavbě pak budou provedeny ještě přeložky plynovodu a dalších síťových kabelů. Novinářům to dnes s dalšími zástupci řekl starosta městské části Brno-sever Martin Maleček (SOL).

Proti kácení byla polovina ulice, druhá část obyvatel záměr přivítala. „Snažila jsem se do poslední chvíle, aby tam stromy byly. Ale zjistili jsme, že to jinak nejde. Já jsem z toho osobně opravdu smutná, vyrůstala jsem na této ulici a takto ji znám, zelenou, plnou stromů. Vím, že to jinak nepůjde, chodníky jsou zvrásněné od kořenů, nedá se tam dělat údržba nebo pohodlně projet s kočárkem. Bylo nám přislíbeno, že to bude opět zelená ulice s pilotním vybavením pro stromy, dočkáme se i vodního prvku a nového mobiliáře,“ popsala Petra Vašutová ze Spolku Krkoškova, který bojoval proti vykácení. Ta dále doplnila, že rozsah té rekonstrukce není slučitelný s existencí stromů.

Její slova potvrdil ředitel Veřejné zeleně města Brna Jozef Kasala, který popsal, že před rozhodnutím o kácení byly provedeny dvě sondy. Ty jasně dokumentovaly, kudy kořeny vedou, a bohužel se potvrdil předpoklad, že stromy by předpokládaný rozsah prací nezvládly. „Máme zkušenosti z předchozích let, kdy jsme dělali obdobný zásah, muselo tam tenkrát dojít k přerušení kořenů, nechtěli jsme kácet. Jenomže po pěti letech to stromy nevydržely a museli jsme kácet. To by byl do budoucna případ i aleje v Krkoškově ulici, a to již nechceme,“ doplnil Kasala.

Podle Jaromíra Pešky z Brněnských vodáren a kanalizací jsou vodovody, které vedou pod alejí ve špatném stavu a hrozí havárie. „Práce na nich potrvají do dubna 2024, ujme se jich společnost Imos a přijde to na asi na 120 milionů korun,“ řekl Peška.

Nově bude do ulice vysazeno 88 stromů, které budou sedm metrů vysoké. „Budeme je sázet s kořenovým balem a druhově půjde o neplodící třešně a hrušně,“ podtrhl Miroslav Procházka z firmy Imos. Ten dále doplnil, že součástí stavby je i pro Brno unikátní speciální provedení závlahového systému. „Dobrou zprávou pro občany navíc je, že v celé naší městské části bude dosazeno dalších 150 kusů stromů. Konkrétní místa budeme v dohledné době určovat,“ uzavřel starosta Maleček.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT