fbpx
21. 03. 2023 Dnes má svátek Radek

Arboretum Řícmanice se po třech letech otevře veřejnosti

ricmanice

Foto:

MENDELU - archiv

Unikátní sbírka jehličnanů v arboretu Řícmanice, se o víkendu po třech letech otevře veřejnosti. Po kůrovcové kalamitě a nutných lesnických zásazích je čtyřhektarový prostor jiný než v minulosti. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval mluvčí MENDELU Filip Vrána.

Arboretum Řícmanice se nachází mezi Řícmanicemi a Babicemi nad Svitavou, spravuje ho Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny. Komplex byl založen v 60. letech minulého století péčí docenta Jindřicha Chmelaře. Rozkládá se na rozloze 4,31 ha a roste zde jeden z největších exemplářů blahočetu čilského (Araucaria araucana.

Před třemi bylo arboretum veřejnosti pro pravidelné prohlídky uzavřeno, důvodem byl kůrovec, který se podepsal téměř na všech exemplářích a pochopitelně i sucho. Nyní napadané stromy nahradila nová výsadba včetně sekvojovců obrovských.

Na sucho a kůrovec doplatily zejména výsadby smrků a jedlí ze 70. let i nejstarší smrky omoriky vysázené v letech 1929 až 1938. „Kůrovci podlehla i nejmohutnější jedle obrovská s úctyhodnou výškou 38 metrů a obvodem 350 cm. Namísto těchto stromů jsme loni vysadili směs smrků omorik, modřínů, jedlí a dokonce i sekvojovců obrovských," uvedla za Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny Petra Packová.

Ta dále dodala, že o unikátní sbírku jehličnanů je nutné pečovat pravidelně. „V letošním roce jsme zpřístupnili porosty odstraněním listnatého náletu a doplnili jsme cedulky na jednotlivé stromy. Díky tomu může být odborníkem i úplný laik a potěšit se druhovou pestrostí," doplnila Packová.

Den otevřených dveří v arboretu Mendelovy univerzity v Brně v Řícmanicích se koná letos 19. února od 9.30 do 16.00 hodin. Návštěvníci se mohou těšit kromě komentovaných prohlídek i na doprovodný program pro děti a zvěřinový guláš. Vstupné je dobrovolné.

Za zhlédnutí stojí mimo blahočetu čilského, který jinak roste ve strmých svazích v jihoamerických státech Argentina a Chile, dále jemu podobný ostrolistec kopinatý z Číny. K dalším zajímavostem patří smrk mexický a smrk čivavský, jedle marocká, k vidění je i zvláštnost mezi borovicemi, a to borovice jednolistá z jihozápadu USA s pouze jedinou jehlicí ve svazečku.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT