Policie České Republiky stále hledá posily do svých řad. Jsou lidé, kteří by o tuto práci měli zájem, nejsou si však jistí, že by tuto práci zvládli. Vyzkoušet si to mohli v Brně na dalším z řady workshopů s názvem Policistou na zkoušku. Na workshopu se  v areálu SKP Kometa v Brně sešlo přes padesát žen a mužů z řad veřejnosti. Zájemci, kteří se zaregistrovali, si mohli přímo na místě vyzkoušet jednu část přijímacího řízení – fyzické testy. František Procházka preventista z  KŘ PČR JMK říká: “V případě, že tyto fyzické testy splní, které mají rok platnost, obdrží certifikát a mají jedu ze součástí výběrového řízení splněnou. Další věcí je, že tento workshop je doplněn o dynamické a statické ukázky jihomoravské policie.

Když účastníci workshopu uspějí u fyzických testů, je ještě několik dalších věcí, co musí splnit, aby se mohli stát policisty: “Kromě fyzických testů musí splnit psychotesty, které jsou součástí tohoto výběrového řízení, dále kemp, který probíhá tady v Brně, kde bude zjišťována jejich psychická odolnost těchto zájemců kteří chtějí pracovat u policie a samozřejmě také pohovor s ředitelem Krajského ředitelství,” prozradil Procházka.

“To je spíš takový přání už od střední," říká o své účasti na workshopu Lucie. "Chtěla jsem jít a nevyšlo mi to kvůli zdravotním důvodům, tak teď jsem to chtěla zkusit, jsem taková sportovní, tak to je motivace asi.”

Další  účastnice Yvona dodává: “Mojí motivací je dokázat si, že na ty fyzické testy mám a v případně se stát doopravdickým policistou, nebo policistkou:”

To David si chce vyzkoušet své možnosti: “Moje motivace je čistě vyzkoušet svoje možnosti, protože jsem nijak netrénoval, nepřipravoval jsem se, takže jsem chtěl vyzkoušet, jestli bych ty limity pro přijetí splnil i bez přípravy.”

Představy některých uchazečů o práci u policie bývají někdy hodně naivní a ovlivněné záplavou televizních kriminálních seriálů. Praxe však bývá hodně odlišná. Jiří Šmákal vedoucí oddělení  MŘ PČR Brno potvrzuje: “Oni jsou většinou mladí a neví, nesetkali se s tím, tak my se jim to snažíme ukázat takové základy, aby třeba věděli, jak se mají na místě činu chovat.” A ještě pokračuje: "Aby se dostali ke kriminálce nebo zásahovce, musí si vlastně v první řadě projít tím základem na obvodním oddělení, tam začít takzvaně na ulici, jak se říká a potom postupovat dál do vyšetřování.”

Na jeden den se stali policisty na zkoušku. S těmi úspěšnými ze zářijového workshopu v Brně se však možná už za pár měsíců potkáme v terénu.