Arnoldova vila prochází od listopadu loňského roku rekonstrukcí. Na financování se podílí dotace z norských fondů, tak i z národních. Příští rok se revitalizace dočká i zahrada. Brněnští radní na její obnovu odsouhlasili 20 milionů korun, oznámil dnes primátorčin náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL).

V Arnoldově vile má vzniknout Centrum dialogu, které bude určeno laické i odborné veřejnosti se zájmem o architekturu a historii 19.–21. století. Probíhat zde bude výstavní, vzdělávací, badatelská i volnočasová a komunitní činnost. Vedle stálé expozice o historii Arnoldovy vily a osobnosti stavitele Josefa Arnolda zde bude vybudováno infocentrum Brněnského architektonického manuálu, který se věnuje mapování moderní brněnské architektury.

V budově bude multifunkční sál, prostory pro workshopy a sympozia nebo co-workingové kanceláře pro kurátory výstav a organizátory akcí, chybět nebude ani kavárna.

Kromě samotné rekonstrukce vily je plánována revitalizace zahrady a její rozšíření o další pozemek. Zahrada bude propojena se sousední vilou Löw-Beer, díky čemuž vznikne nový průchod z Lužánek do Černých Polí. Dnes přišli radní s novou informací, s revitalizací zahrady se začne příští rok.

"Slavnostní otevření zrekonstruované Arnoldovy vily by se určitě mělo odehrát v kultivovaném prostředí. Na základě vypracované projektové dokumentace revitalizace zahrady jsme se rozhodli, že v městském rozpočtu na příští rok vyčleníme 20 milionů korun, aby bylo možné revitalizaci zahrady před otevřením Arnoldovy vily provést. Určitě ale budeme nadále prověřovat veškeré možnosti financování mimo městský rozpočet,“ uzavřel Hladík.