V Boskovicích přitom podle Vladěny Jarůškové z Oblastní charity v Blansku nabídnou od začátku ledna ubytování i samotným ženám, které se ocitnou v tíživé životní situaci. Po kompletní rekonstrukci se azylový dům vrátí zpátky do Blanska a v Boskovicích zanikne.

Z blanenského a boskovického azylového domu vznikne už od 1. ledna 2022 jeden. V Boskovicích najde ubytování celkem 35 lidí – matek a dětí, po návratu azylu do Blanska bude služba nabízet 48 lůžek.

„Zásadní změna, která nastane už od nového roku, je rozšíření cílové skupiny také na samotné ženy. Doposud jsme mohli přijmout jen matky s dětmi nebo těhotné ženy,“ uvedla vedoucí azylového domu Lenka Šebelová.

Díky tomuto kroku dostanou v azylovém domě šanci například ženy, které usilují o vrácení dětí z pěstounské péče. „Při ubytování v azylovém domě s ženami můžeme pracovat na tom, aby byly připravené získat znovu do péče svoje děti a postarat se o ně,“ vysvětlila Šebelová.

Ženy s dětmi i samotné ženy najdou útočiště v Boskovicích patrně na dva roky. „Rekonstrukce azylového domu v Blansku snad proběhne v roce 2023. Vlastníkem budovy a investorem rekonstrukce je město Blansko, nicméně jsme byli přizváni ke zpracování projektu, za což jsme vděční,“ upřesnil na webu města ředitel Charity Blansko Pavel Kolmačka.

Jakmile bude objekt azylového domu v Blansku opravený a osazenstvo se do něj vrátí zpět, chystá blanenská Charita novinku: možnost nového začátku s pomocí sociálních pracovnic totiž získají nově celé rodiny i s tatínky.

„Pokud dnes přijde rodina nejčastěji z finančních důvodů o bydlení, musí se rozdělit. V zrekonstruovaném azylovém domě v Blansku budeme moct ubytovat celé rodiny a pracovat s nimi,“ doplnila Lenka Šebelová.