Komplex dvou bazénů v Brně za Lužánkami otevře později, než bylo v plánu, a to 1. října. Důvodů pro posun bylo několik, například přítomnost azbestu a nutnost jeho odstranění. V tiskové zprávě to dnes uvedla Michaela Dittrichová, mluvčí městské společnosti Starez-Sport, která se stará o sportoviště. Za Lužánkami vzniká nový malý bazén, který je stavebně propojený s původním, ten prochází opravou. Od loňského července je zavřený, původně měl být otevřený před létem.

Rozpory mezi původním projektem a skutečností

V místě je padesátimetrový bazén a zhruba za čtvrt miliardy vzniká pětadvacetimetrový. Díky tomu bude možné v místě pořádat mezinárodní plavecké závody. Práce na výstavbě a opravě se podle mluvčí dostala do problémů s dodržením termínu otevření především kvůli rozporu mezi původní projektovou dokumentací a skutečným stavem. „Dalšími závažnými důvody pro posun zprovoznění obou bazénů byly narušená statika, geologické poměry zeminy a havarijní stav původní akumulační nádrže,“ uvedla mluvčí.

Našel se tam nebezpečný azbest

V neposlední řadě byla podle ní prokázána přítomnost azbestu, kdy jeho odstranění pomocí speciálních technologií si vyžádalo téměř dva měsíce prací navíc. Práce zbrzdila i koroze původní střechy padesátimetrového bazénu.

Výstavba i přes problémy pokračuje

„I přes uvedené problémy výstavba neustále intenzivně pokračuje. V současné době byly dokončeny práce na stropní konstrukci či montáž prosklených fasád a probíhá revitalizace okolních ploch včetně navýšení kapacity parkovacích stání,“ popsala mluvčí. Po dokončení prací budou mít bazény společný vstupní prostor, pokladny i šatny. Ty nové vznikly z bývalé části a zázemí současného 50metrového bazénu v prvním nadzemním podlaží.