Na kvalitním vývaru a svíčkové si opět pochutnají bezdomovci a potřební lidé na Štěpána na radnici Brno-střed. Tradiční sváteční oběd, který v budově radnice v Dominikánské ulici 2 pořádá komunita Sant Egidio a zmíněná městská část, začne 26. prosince v 11 hodin.

Slouží chudým na ulici

Sant Egidio je komunita lidí, která žije evangeliem velice konkrétně a prakticky. V Brně slouží hlavně chudým na ulici, se kterými se pravidelně setkává několik hodin každý týden.

Vánoční obědy dělají už čtvrt století

„Vánoční oběd pro potřebné má dlouholetou tradici, je to už 25. ročník. Děláme to, protože je důležité trávit vánoční čas i s těmi, kteří ho se svými rodinami trávit nemohou. Tyto naše chudé kamarády navíc vídáme pravidelně každý týden na našich společných setkáních, takže je to pro nás všechny velmi přátelské setkání u vánočního oběda. Být zde přítomni pro bližního svého je v této době naprosto klíčové,“ uvedl za komunitu Vladimír Vala.

Chudí se setkají ve třech blocích

Oběd se koná 26. prosince ve třech blocích, první dva proběhnou na radnici, třetí potom v restauraci l´Eau Vive pod Petrovem.

„Potřební se začínají scházet od půl jedenácté dopoledne, první blok začne ve zhruba 11 hodin, další bude následovat zhruba za dvě hodiny. Setkání začíná společným zpíváním koled, poté je společný vánoční oběd, hosté z řad bezdomovců dostanou také vánoční dárky a setkání končí opět společným zpěvem s kytarou,“ upřesnila zpravodajskému portálu BRŇAN mluvčí radnice Brno-střed Kateřina Dobešová.

Jídlo zaplatí dobrodinci

Doplnila, že si lidé pochutnají na vývarové polévce a svíčkové. „Jídlo darují dárci, kteří přispívají na transparentní účet, peníze pocházejí i z vánočních sbírek v brněnských farnostech. Největší dar letos komunita dostala z farnosti z Řečkovic,“ sdělila mluvčí.

„Už poněkolikáté poskytujeme lidem z komunity Sant Egidio a jejich přátelům zázemí na radnici a chystáme jim vybavení sálu a nádvoří včetně vánoční výzdoby. Jsme rádi, že můžeme být součástí této velmi příjemné a důležité vánoční události a také trochu pomoci, protože přesně tohle k Vánocům přece patří,“ uvedl tajemník radnice Petr Štika.

Každého hosta zvou jmenovitě

Bezdomovci dostávají pozvánku na své jméno. Jde o lidi, s nimiž se dobrodinci z komunity Sant Egidio potkávají pravidelně v průběhu celého roku a snaží se jim pomoci.

„Chtěli bychom v tento vánoční čas dostat dobré slovo, podanou ruku a otevřené srdce ke každému člověku, který nemá možnost trávit vánoční svátky v kruhu svých blízkých a v teple domova. Sami totiž víme, že naše společnost je vyspělá přesně tak, jako se staví k situaci svých nejchudších. Jsme tu tedy pro ně a oni pro nás. Spousta z nás už zažila, že nám naši chudí dávají mnohem více, než my dáváme jim,“ dodal Vladimír Vala.