Poslední březnový víkend ovládnou jihomoravské Hustopeče Slavnosti mandloní a vína, včetně gastronomického festivalu s bohatým programem. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval mluvčí akce Pavel Pichler.

Téměř všechno bude mít mandloňovou příchuť, a to jak ve sladké, tak slané variantě. Organizátoři lákají na mandlový jarmark, mandlové likéry, mandlové pivo, vína od místních vinařů nebo třeba na vycházkovou trasu do jedinečných mandloňových sadů.

„Neustále hledáme nové zážitky a zkušenosti a jezdíme za nimi po celém světě, dokud si neuvědomíme, že sami máme za humny poklad, o kterém by se měl svět dozvědět. Pro Hustopeče jsou tímto pokladem nejen skvělá vína, ale i mandloně, jejichž pěstování má v Hustopečích dlouhou historii. A kde jinde ochutnat ty nejlepší mandlové produkty, než v srdci vinic a mandloní? Přijeďte se podívat na největší mandloňový sad ve střední Evropě a spojte návštěvu se skvělým vínem a vybraným jídlem!“ zve za organizátory Jana Hrádková.

Novinkou Slavností mandloní a vína, kterým vždy patřila pouze sobota, je rozšíření do tří dnů. V pátek budou hrát prim místní vinaři, kteří ve vinařských ulicích Na Hradbách a Vinařská otevřou hostům sklepy a nabídnou to nejlepší ze své produkce.

Na sobotní program zve spoluorganizátor Pavel Pichler z Travelbakers: „Sobota slibuje nabitý program! Na Dukelském náměstí si přijdou na své milovníci gastronomie. Návštěvníky naladí kuchařská show Markéty Hrubešové, čeká na ně mandlový jarmark, u vybraných restaurací ochutnají mandlové menu, zapít jej mohou mandlovým pivem, mandlovou limonádou a chybět nebudou ani mandlové likéry. Pro ty nejodvážnější je připravena soutěž jedlíků.“

Nedělní program se odehraje přímo v mandloňových sadech. Trasu opět olemují zastavení nabízející občerstvení a zajímavé i naučné úkoly a v cíli na návštěvníky budou čekat umělci z „art placu“, kterým pódium nahradí prostor přímo mezi mandloněmi.

Historie pěstování mandloní v Hustopečích sahá až do 17. století. Ovšem první rozsáhlé výsadby započaly po roce 1949. Bylo to hlavně kvůli tomu, aby se mandle nedovážely z jiných státu jako je Španělsko, Itálie nebo Řecko. V době největšího rozmachu jich tu bylo přes 50 tisíc.