Bolek Polívka oslavil narozeniny s Lakomcem a dostal i knížku

  • Foto

    Tino Kratochvil

Konfety i ohňostrůjná minishow zakončily slavnostní představení Městského divadla Brno Lakomec na Biskupském dvoře MZM. Inscenace byla totiž nejen závěrečným titulem letošní desáté přehlídky MdB pod širým nebem, ale současně se stala připomenutím blížícího se jubilea představitele hlavní role Harpagona - herce Boleslava Polívky, který oslaví na konci července své sedmdesátiny. „Pracovat s tímto jedinečným umělcem a neokázale laskavým člověkem je čest nejen pro mne jako pro režiséra, ale i pro všechny herce a herečky, kteří s ním vstupují na jeviště. I proto doufám, že po Benátském kupci a Králi Learovi tento náš v pořadí třetí společný titul určitě nebyl poslední,“ uvedl ředitel MdB a režisér Stanislav Moša. „Je darem pro nás všechny, že žijeme v éře Boleslava Polívky,“ doplnil.

Poprvé byla také ve slavnostní části večera představena výpravná publikace BOLEK, která vychází k umělcovu životnímu jubileu s podporou města Brna a pod záštitou jeho primátorky Markéty Vaňkové. Prostřednictvím zhruba dvou stovek fotografií kniha přibližuje sedm dekád Polívkova soukromého i profesního života a mapuje jeho život od dětství až do současnosti.

Kromě postřehů a vzpomínek samotného B. Polívky je doplněna také o vyznání a texty jeho blízkých i kolegů, jako jsou například Jan Hřebejk, Arnošt Goldflam, Milan Lasica či Michal Isteník. Křest knížky je za účasti Bolka Polívky naplánován na středu 24. července od 17 hodin do Galerie Vaňkovka, kde už nyní lze také zhlédnout výstavu čtyřiadvaceti velkoformátových fotografií vybraných z této publikace.

Léto na Biskupském dvoře ale rozhodně neskončilo. Od pondělí 22. července naváže na MdB Divadlo Bolka Polívky, které tu do 3. srpna odehraje představení z repertoáru svého a svých tradičních partnerů Divadla Studio DVA, Divadla na Fidlovačce a společnosti StageArtCZ.

Program zahájí představení Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho, kdy dojde k jedinečnému propojení herců z brněnské verze inscenace (Bolek Polívka, Pavel Liška, Sara Venclovská) a z verze legendárního Činoherního klubu (Jaromír Dulava, Otmar Brancuzský). V dalších dnech bude pro diváky uvedena Horská dráha s Jitkou Ježkovou a Milanem Kňažkem, Šest tanečních hodin v šesti týdnech s Chantal Poullain a Martinem Krausem, Sex pro pokročilé s Karlem Rodenem a Janou Krausovou nebo divácký hit The Naked Truth – Odhalená pravda. Divadelní program doplní koncert Ondřeje Havelky s jeho Melody Makers a také vystoupení Hany a Petra Ulrychových se skupinou Javory a koncertní zábavná show Jana Budaře.