Cluster headache. Tak se jmenuje poměrně vzácné onemocnění, které postihuje jednoho člověka z tisíce. Neoficiálně se jí říká také Bolest hlavy sebevrahů, protože patří k těm nejsilnějším zdravotním problémům, jaké může člověk zažít. A právě na zítřek připadá Světový den šíření povědomí o této nemoci. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Jiří Erlebach.

Záchvaty bolesti jsou velmi intenzivní

Cluster headache je dlouhodobé onemocnění, které se projevuje krutou bolestí hlavy okolo oka. „Jde sice o relativně krátké záchvaty, nicméně bolest je natolik intenzivní, že se považuje za nejsilnější bolest, jakou vůbec lidé mohou zažít. Tato vzácná diagnóza vyžaduje specializovanou péči, která vede ke značné úlevě od nepříjemných příznaků,“ upřesnil Erlebach. Pacientům s touto chorobou se věnuje Pavel Řehulka z Centra pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy při I. neurologické klinice svatoanenské nemocnice.

Den pacientů s cluster headache připadá na 21. března

Den věnovaný pacientům s cluster headache se každoročně připomíná 21. března. K typickému nakupení záchvatů u této primární bolesti hlavy totiž dochází právě v období předjaří. Prodlužující se dny jsou ale u řady lidí známkou blížícího se vysvobození od bolesti.

Choroba přináší nesmírné utrpení

Cluster headache postihuje sice jen jednoho člověka z tisíce, přináší ale nesmírné utrpení. „První záchvat cluster headache přichází obvykle mezi dvacátým a čtyřicátým rokem věku. Vzhledem k nízkému povědomí o této diagnóze pacient mnohdy marně hledá úlevu a průměrná doba ke stanovení správně diagnózy může být i deset let,“ uvedl Pavel Řehulka.

Záchvaty bolesti budí člověka i v noci

Choroba se podle něj projevuje opakovanými epizodami intenzivní bolesti okolo jednoho oka. „Postižené oko slzí, je červené a má pokleslé horní víčko. Záchvat bolesti pacienta často budí i v noci, trvá 2 až 3 hodiny a v aktivním období se záchvaty objevují až osmkrát denně. Pacient je neklidný a běžná analgetika mu obvykle nepřináší úlevu,“ vysvětlil lékař.

Brněnské centrum léčí desítky pacientů

V brněnském Centru pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy lékaři sledují několik desítek pacientů s tímto onemocněním. Podle odhadů však na jižní Moravě žije až několik stovek lidí, kteří mohou hledat účinnou pomoc. Pokud si nositel tohoto onemocnění není svou diagnózou jistý, měl by navštívit specializované pracoviště. Centrum pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy najdou lidé na I. neurologické klinice Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně a více se nejen o bolesti hlavy sebevrahů dozví na webu www.migrenabrno.cz, případně na telefonu 733 142 673.