Přeměnu chátrajícího břeclavského zámku na čtyřhvězdičkový hotel plánuje vedení Břeclavi. V roce 2020 nechalo město opravit jižní věž, zbytek památky je ale v havarijním stavu a podle aktuálního odhadu by jeho oprava vyšla na půl miliardy korun. Město nyní hledá soukromého investora, který by se na přestavbě podílel formou takzvaného PPP projektu, tedy ve spolupráci s městem. Vedení Břeclavi o tom informovalo v tiskové zprávě.

„Opakovaně jsme se pokoušeli získat na rekonstrukci zámku peníze z různých dotačních titulů, bohužel neúspěšně. Bez dotace je přitom oprava zámku s aktuálním rozpočtem asi 500 milionů pro město nedosažitelná. Získání dotací komplikuje i fakt, že zámek není národní kulturní památkou, nýbrž pouze kulturní památkou,“ uvedl starosta Břeclavi Svatopluk Pěček (ANO).

Město nejenže hledá investora, ale samo chce s rekonstrukcí pomoci

To je důvod, proč vedení města aktuálně zvažuje rekonstrukci s pomocí soukromého investora, samo město by do projektu vložilo stavební povolení na rekonstrukci zámku, které je vydané a město jej udržuje v platnosti. Partnera, který by se do projektu chtěl zapojit, hledá radnice prostřednictvím agentury Czechinvest. Oslovuje například zahraniční řetězce, které již mají s přestavbou památek na hotelová zařízení zkušenosti.

Ve městě je hotel jen jeden, navíc mimo samotné centrum

Podle aktuálního návrhu je možné v zámku vybudovat 65 pokojů a až sedm multifunkčních kongresových sálů. Maximální kapacita ubytování by mohla být až 130 míst. Podle vedení města hotel v Břeclavi chybí, ve městě je pouze jediný, ale ten je mimo samotné centrum. „Narážíme na to například u firemní klientely. Břeclavské firmy své klienty a partnery ubytovávají v Brně, Mikulově, dokonce i Znojmě. Nemohou si tu udělat konferenci či pracovní setkání,“ uvedl místostarosta Jakub Matuška (Mladí a neklidní).

Zámek v Břeclavi je renesanční stavba vybudovaná na základech staršího hradu, v 19. století ji Lichtenštejnové nechali přestavět v romantickém stylu. Zámek byl zestátněn v roce 1945 a po většinu 20. století chátral, částečné opravy absolvoval po roce 2000. V současnosti je v havarijním stavu, opravená je pouze jižní věž, město ji nechalo v roce 2020 opravit za 5,5 milionu korun.