Brňáci, kteří se vydají do Prahy, mají často pocit, že vstupují na nepřátelské území. A není se čemu divit, Pražáci na ně někdy pohlížejí s mírnou podezřívavostí a nedůvěrou. Jako by ti chudáci Brňáci potřebovali speciální povolení, nebo dokonce vízum, aby mohli v hlavním městě přežít!

Představte si chudáka Honzu, rodilého Brňáka, který se rozhodl zkusit štěstí v Praze. Našel si práci snů, sbalil kufry a vyrazil směrem na sever. Ale ouha, hned od začátku narazil na první překážku – hledání bydlení. Jakmile pronajímatelé slyšeli jeho melodický brněnský přízvuk, nějak se jejich nadšení vytratilo nebo si alespoň pomysleli něco nepříliš kladného. Honza si připadal, že bude snad muset žádat o povolení na přechodný pobyt jen, aby ho vůbec někdo ubytoval!

A pak přišla na řadu byrokracie: Honza, jakožto Brňák, netušil, jak odlišný může být život v Praze. Brzy zjistil, že se musí probojovat spletitým bludištěm úřadů a potvrzení, aby dokázal, že je připraven vstoupit do pražského života. Jako by nestačilo, že musí bojovat s pražskou dopravou a naučit se rozlišovat mezi „tramvajemi“ a „šalinou“. 🙂

Ale Brňáci jsou známí pro svou houževnatost a odolnost!

Honza se nevzdal a nakonec všechny překážky překonal. Našel si skvělé bydlení, vyřídil veškeré papíry a dokonce si našel i pár přátel mezi místními. Začal si užívat pražský život – objevoval nové kavárny, procházel se podél Vltavy a tajně se smál, když slyšel Pražáky stěžovat si na „nesnesitelné“ letní teploty.

A tak, milí Brňáci, pokud zvažujete přechodný pobyt v Praze, nebojte se! S trochou vytrvalosti a smyslu pro humor překonáte všechny překážky. A kdo ví, možná si nakonec Prahu tak trochu oblíbíte … i když Brno bude vždycky v srdci na prvním místě!

Takže až příště uslyšíte svého brněnského kamaráda stěžovat si na pražský přechodný pobyt, nabídněte mu pivo a pochopení. Protože život Brňáka v Praze není vždy snadný, ale s trochou nadsázky a humoru se vše snáší lépe!:-)