Masarykova univerzita dosáhla historického úspěchu. Poprvé ve svých dějinách se umístila mezi 400 nejlepšími univerzitami světa v prestižním mezinárodním žebříčku QS World University Rankings. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval mluvčí univerzity Radim Sajbot.

„Sportovní terminologií řečeno: Masarykova univerzita je v nejlepší formě, v jaké kdy byla, a láme jeden osobní rekord za druhým. Již v loňském roce se v žebříčku ARWU neboli Shanghai Ranking poprvé ve své historii umístila mezi nejlepšími 500 univerzitami světa a teď dosáhla dalšího historického průlomu. V nejnovějším vydání mezinárodního žebříčku QS World University Rankings jí patří 400. místo,“ popsal Sajbot.

Meziročně si Masarykova univerzita polepšila dokonce o více než 150 příček

„Je to obrovský úspěch a zcela upřímně říkám, že jsem hrdý a zároveň i dojatý. Vždy jsme si přáli dostat se alespoň do první pětistovky nejlepších univerzit planety, snažili jsme se o to opravdu mnoho let. Takže umístění dokonce mezi 400 nejlepšími univerzitami světa, to je splnění velkého přání. Navíc s tak výrazným meziročním posunem, jakého nedosáhla žádná česká univerzita, to je opravdu skvělý výsledek. Za tento mimořádný úspěch bych chtěl poděkovat celé Masarykově univerzitě. Ukazuje se, že dlouhodobá a systematická práce, kterou se snažím prosazovat po celé své funkční období s důrazem na kvalitu, spolupráci a internacionalizaci, přináší své výsledky,“ uvedl rektor Martin Bareš.

V hodnocení QS World University Rankings se letos umístilo 1 499 institucí, což je o 77 více než v roce předchozím. Rozšířen byl i soubor sledovaných indikátorů. Aktuální vydání žebříčku zohledňuje nově oblasti jako mezinárodní výzkumnou síť, udržitelnost či zaměstnatelnost.

I zde Masarykova univerzita významně zabodovala. V oblasti mezinárodní výzkumné sítě jí patří 276. pozice, což doceňuje její dlouhodobý trend v publikování – podíl vědeckých publikací vzniklých na Masarykově univerzitě ve spolupráci se zahraničními pracovišti kontinuálně roste.

V kategorii udržitelnosti pak univerzita získala dokonce 207. příčku

„Téma udržitelnosti rezonuje na naší půdě už mnoho let. Je to pro nás jedno z prioritních témat, průřezově uchopené napříč naší strategií, a proto jeho systematické řešení od září bude posíleno i personálně, a to novou prorektorkou v rámci týmu vedení univerzity. Ta bude mít oblast udržitelnosti explicitně ve svém portfoliu,“ dodal Martin Bareš, jenž v dubnu v rektorské volbě obhájil svůj mandát a v čele Masarykovy univerzity by měl stát i v následujících čtyřech letech.

V tradičních indikátorech žebříčku dosáhla Masarykova univerzita výborného výsledku také v oblasti podílu zahraničních studentů. Zde se umístila na 215. příčce na světě. Nejlepšího meziročního zlepšení mezi tradičně sledovanými parametry pak dosáhla v kategorii reputace mezi zaměstnavateli, která těží z odpovědí desítek tisíc zaměstnavatelů napříč světem. Zde si Masarykova univerzita polepšila oproti loňsku o 65 příček, díky čemuž jí nyní patří 305. místo na světě.

„Občas slýchávám, že je naše univerzita náročná. Ano, je. Ale zároveň je to otevřená a přátelská instituce, jejímž nejvyšším posláním je poskytovat kvalitní vzdělání, které by v konečném výsledku mělo přinést konkurenční výhodu a dobrou uplatnitelnost našim absolventům. A věřím, že tyto výsledky to jen potvrzují,“ uzavřel Bareš.