Řídicí výbor Brněnské metropolitní oblasti, který tvoří zástupci Brna, kraje a okolních obcí, schválil podporu 16 projektů za tři miliardy korun. Peníze přispějí na investice v dopravě, vzdělávání a sociálních službách. Jednou z nejdůležitějších je prodloužení tramvajové tratě z Bystrce na Kamechy, uvedla na webu města primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Lidé se lépe dostanou do města, řekla primátorka

„Tisíce lidí se dostanou do centra města přímo a nebudou muset přesedat na autobus. Prodloužení tramvajové trati je jedním ze strategických projektů, má měřit 1,4 kilometru a její část se zahloubí do raženého tunelu o délce 320 metrů. Projekt získá dotaci prostřednictvím integrovaných územních investic v hodnotě 2,4 miliardy korun. Novou tratí bychom se měli projet v roce 2027,“ uvedla Vaňková. O stavbě tratě se hovoří dlouhá léta, je zanesená už v územním plánu z roku 1994. Investiční záměr nechalo město vypracovat v roce 2014.

Nakoupí trolejbusy

K dalším podpořeným akcím v dopravě patří nákup osmi nových nízkopodlažních parciálních trolejbusů a třetí etapa rozvoje inteligentního dopravního systému. Jeho cílem je zvýšit efektivitu provozu a upřednostňovat městskou hromadnou dopravu.

Schválili výstavbu a rozšíření školek

Výbor dále schválil výstavbu nových a rozšíření současných mateřských škol. Místa chybí v celé metropolitní oblasti. „Díky šesti projektům v Brně v hodnotě 125 milionů korun zvýšíme kapacitu o 313 dětí. Mezi nejvýznamnější plány patří rozšíření mateřské školy při ZŠ Přemyslovo náměstí 1 ve Slatině či výstavba mateřské školy na Šámalově v Židenicích,“ sdělil zastupitel pro strategický rozvoj a metropolitní spolupráci Martin Příborský (ODS).

Peníze půjdou i do kroužků

Téměř 60 milionů korun si rozdělí tři projekty v oblasti zájmového a neformálního vzdělávání. Jedním z nich je rozmístění přírodních vzdělávacích pointů v areálu Zoo Brno. V plánu je také revitalizace VIDA science centra, kde vzniknou interaktivní expoziční zóny Raketa, Vodní svět, Motorika, Smysly, Farma a zahrada a Profese. Ve Středisku volného času Ivančice přibydou prostory pro polytechnické vzdělávání.

Podpořili i sociální projekty

V hodnotě přibližně 223 milionů korun podpořil výbor čtyři sociální projekty. Sdružení Paracentrum Fenix bude mít nové zázemí sociálních služeb v Modřicích, které kromě jiného umožní zvýšit počet klientů organizace. Oprav se dočká i Centrum služeb pro lidi bez domova v brněnské Bratislavské ulici a v Kuřimi vznikne nový denní stacionář. Posledním podpořeným projektem je vytvoření Centra Společnosti Podané ruce pro osoby ohrožené závislostmi.

Schválili projekty za 5,5 miliardy

V Integrované strategii rozvoje Brněnské metropolitní oblasti 21+ bylo dosud schváleno 73 projektů v hodnotě 5,5 miliardy korun z celkových osmi miliard. Další výzvy vyhlášené na jaře se zaměří na infrastrukturu sociálních služeb, sociální bydlení, modrozelenou infrastrukturu a dopravu.