Brněnská Mezipatra nabídnou 30 projekcí a tři velké večírky

Tři desítky projekcí v průběhu osmi dnů nabídne brněnská část festivalu Mezipatra.

  • Foto

    goout.net

Devatenáctý ročník přehlídky filmů s tematikou gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBTQ+) začíná v pátek projekcí rakouského filmu L'Animale v kině Scala, po které následuje zahajovací večírek Animal Party v prostoru kina.

"V hlavní soutěži uvedou Mezipatra deset celovečerních filmů ze Severní i Jižní Ameriky, Evropy a Asie. Většinou jde o výběr toho nejlepšího z mezinárodních filmových festivalů," uvedl za pořadatele Jan Bodnár.

Letošním tématem přehlídky je svět "Mimo realitu". ""Oproti předchozím dvěma ročníkům, které se věnovaly širšímu společensko-kulturnímu kontextu, se ve výběru tématu vracíme zpátky k filmu. Respektive k jeho schopnosti zobrazit naše sny, touhy a skryté vize," uvedla programová ředitelka festivalu Sandra Hezinová.

Mimo hlavní soutěž mají Mezipatra i dokumentární sekci, která nabídne pět snímků, mimo jiné francouzsko-německý film Game Girls o boji s chudobou, bezdomovectvím a drogovou závislostí.

Retrospektivní sekce nabídne snímek Růžový narcis z roku 1971, který se v Česku promítá poprvé, a japonský Pohřební pochod růží.

Kromě kina Scala se projekce budou odehrávat i v prostorách kina Art, které dočasně sídlí v Galerii TIC v Radnické ulici, hlavní party přehlídky po projekci filmu Neon boy je naplánována do prostor Tržnice na Zelném trhu.

Kromě filmů jsou součástí festivalového programu i přednášky, workshopy nebo takzvaný speed dating v klubu Leitnerka. Podrobnější program lze najít na stránkách Mezipater. Festival končí v pátek 23. listopadu závěrečnou projekcí v kině Scala a večírkem v Galerii TIC.