Zatím není jasné, od kdy nemocnice bude krev kontrolovat, jakého množství se to bude týkat ani kolik to bude stát. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula to označil za zbytečné vyhození peněz.

Na západonilskou horečku zemřela v srpnu žena v břeclavské nemocnici. Hospitalizovaný tam byl i muž, kterého nemocnice propustila počátkem října. Nemoc přenášejí komáři. Problémy může způsobit slabším jedincům, jako jsou senioři nebo děti.

Nemocnice chce testovat veškerou krev. "Máme k tomu medicínské a i legislativní důvody. Zatím jsme ve fázi validace metody a tvorby ceníku," uvedla bez bližších podrobností Lejdarová, která situaci nechtěla dál komentovat. Prymula v Praze na čtvrteční konferenci Problematika nízké proočkovanosti v ČR v rámci nepovinných očkování řekl, že jsou to zbytečně vyhozené peníze. Řekl to s ohledem na to, že komáři kvůli počasí už nebudou.

Pokud by nemocnice dala pacientovi krev od člověka, který měl západonilskou horečku nebo byl nositelem západonilského viru, mohl by se pacient nakazit. Západonilský virus přenášejí zejména komáři rodu Culex. Dětem a starším lidem s oslabeným imunitním systémem může způsobit například encefalitidu nebo meningitidu. Jedno procento nakažených prodělá zánět mozku nebo mozkových blan. Při závažném průběhu hrozí i smrt. U zdravých lidí ale nemoc často vyvolá jen příznaky připomínající chřipku.

Abnormálně vysoký počet případů choroby je v Řecku, Itálii, Chorvatsku, Maďarsku a dalších evropských zemí, v nichž se dohromady nakazilo už přes 1000 lidí.