Brněnská porodnice, která je součástí Nemocnice Milosrdných bratří, odstartovala speciální stravování pro maminky. Ty mají nyní nově možnost využívat 24 hodin denně bufet s čerstvou zeleninou, ovocem, kašemi, jogurty či jinými čerstvými potravinami vhodnými pro kojící matky. Celodenní bufet mají k dispozici v jakýkoliv čas zdarma. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí nemocnice Andrea Šromová.

Porodnice, která je součástí městské nemocnice Milosrdných bratří, funguje od roku 1955. S počtem téměř dvou tisíc novorozenců za rok je druhou největší porodnicí na jižní Moravě. V rámci Česka je pak na patnáctém místě.

V porodnici rodí maminky z Brna i jeho širokého okolí, k dispozici jim bude zdravá a vyvážená strava

„Právě nutričně nevyvážená a mnohdy i nedostatečná strava je „vykřičníkem“ v mnoha českých porodnicích,“ popsala Šromová. K běžné stravě, kterou mají nyní čerstvé maminky k dispozici, otevírá nemocnice bufetové stravování, které je k dispozici po celý den, i v noci. Vše, co nabízí, je pro maminky zdarma.

„Jsme si vědomi, že maminky potřebují dostatek kvalitní a vyvážené stravy. O to více, když mají za sebou náročný porod a začínají kojit. Proto mohou u nás nově energii doplnit nad rámec standardní stravy, která zahrnuje snídaně, obědy a večeře,“ uvedla vrchní sestra porodnice Nemocnice Milosrdných bratří Drahomíra Danielová.

Bufet nabízí například čerstvou zeleninu, z ovoce pak banány a jablka, jogurty, sýry, bezlepkové kaše a pečivo či bezlaktoźové výrobky

Ženy si zde mohou uvařit i čerstvý čaj pro kojící matky či kávu bez kofeinu. „Sortiment je opravdu široký. Vyberou si maminky, které mají i například dietní omezení, ale i ty, které dávají přednost ještě kvalitnější stravě. Myslím, že by to měl být standard ve všech porodnicích,“ řekla čerstvá maminka Barbora, která měla možnost být mezi prvními maminkami, jež mají k dispozici i tento nový způsob stravování. Ocenila také i fakt, že je bufet k dispozici nonstop. „Hodně kojících maminek řeší, že mají hlad i v jinou dobu, než se podává standardní jídlo. Některé maminky rodí v noci, takže až na ně přijde hlad po nočním porodu, mají k dispozici občerstvení, které jim dodá potřebnou energii,“ uzavřela Danielová.