V brněnské zoologické zahradě je to jako v líhni. Podle mluvčího zahrady Michala Vaňáče jsou dlouhodobě nejoblíbenější dva živočišné druhy – surikaty a vlci arktičtí. A jejich milovníci si teď opravdu přijdou na své. U obou jsou totiž k vidění letošní mláďata.

 „U jedné z nor jsme několikrát pozorovali šest malých šedých vlčat. Jestli je toto číslo konečné, zatím nemůžeme s úplnou jistotou potvrdit. Uvidíme během veterinární prohlídky, při které zjistíme také jejich pohlaví,“ uvedl Vaňáč.

Otcem je alfasamec celé smečky Luděk, který na Mniší horu dorazil v roce 2015 z Dánska. Matkou všech je zkušená samice Velká. Ta se narodila přímo v Brně a je potomkem předchozího alfasamce Attily.

Pokud máte rádi neposedné a vždy pozorné surikaty, určitě byste neměli minout jejich výběh u hlavní komunikace. Dovádí v něm hned dva vrhy letošních mláďat. Celkem je to pět malých šelmiček – trojčata přišla na svět v půlce února, dvojčata se přidala na začátku května.

Rozhodně se vyplatí mrknout i do průchozí expozice klokanů. V půlce května poprvé vyskočil z vaku matky malý klokan bažinný, který už se nyní běžně pohybuje po celé expozici. Stejně jako mládě klokana žlutonohého. Vidět tyto klokany v expozici je neobyčejný a jedinečný zážitek, žádná jiná zoologická zahrada v České republice klokany žlutonohé nechová, je totiž velmi složité dostat povolení pro chov.

Jsou to malí australští vačnatci z čeledi klokanovitých. Patří mezi skupinu skalních klokanů a jsou typičtí svou pestrou kresbou, která jim dala jméno. Šedohnědému tělu, s černobílou kresbou kolem očí a světlým břichem, dodává na výjimečnosti žluté, až žlutohnědé zbarvení nohou a ocasu, který je hnědě proužkovaný.

Zoo Brno byla kvůli koronavirové pandemii uzavřená od 16. března do 27. dubna. Na rozdíl od jiných institucí nemohla přerušit provoz, zvířata totiž pochopitelně potřebují péči každý den. A nezáleží na tom, zda je všední den, svátek, víkend nebo je výjimečně zavřeno. Naštěstí příznivci brněnské zoo neváhali a adopcemi pomohli alespoň částečně překlenout toto nepříjemné období.

„Nesmírně si této podpory vážíme. Nebyla to pro nás snadná situace. Sice jsme se na řadě míst snažili šetřit, ale bez ohledu na zavřené brány zoo jsme se museli postarat o všechna zvířata úplně stejně, jako kdyby bylo otevřeno. Finanční ztráty sice počítáme v řádech milionů korun, ale také právě proto si každého příspěvku na náš provoz nesmírně ceníme,“ uvedl ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.

Od 16. března do konce května dosáhly příspěvky neuvěřitelné částky 470 352 korun. Jen pro porovnání, loni to bylo 188 2445 korun. Počet adopcí vzrostl z 67 na 188 a tradičně neoblíbenějšími zvířaty jsou vlci, psouni a trochu překvapivě pávi a manulové.

„Pro nás velmi potěšující je zejména to, že 80 % adoptivních rodičů přispělo úplně poprvé. I touto cestou všem opravdu moc děkujeme,“ řekla specialistka pro obchod a adopce Zoo Brno Dominika Zavadilová.