Brněnské nemocnice měly po tragické pondělní srážce dvou autobusů na dálnici D2 u Brna v péči několik desítek pacientů. Postupně je propouští domů, část stále zůstává v nemocnicích, vyplývá z odpovědí zástupců některých nemocnic. Při nehodě se zranilo 76 lidí, z toho 14 vážně. Všechny zraněné děti byly již v pondělí mimo ohrožení života, jedna žena podstoupila v pondělí večer operaci v brněnské fakultní nemocnici. Operační zákrok kvůli pondělní nehodě hlásí například i Úrazová nemocnice.

Nehoda na několik hodin uzavřela dálnici v obou směrech, byl aktivován traumaplán a na místě zasahovalo 26 zdravotnických posádek, pro těžce zraněné letěly vrtulníky. Hasiči vyprostili 12 lidí, jeden člověk zemřel. Podle policie to byl řidič jednoho z autobusů.

Fakultní nemocnice Brno ošetřila deset pacientů, z toho sedm dospělých a tři děti

„Mezi dospělými jsme přijali čtyři pacienty s polytraumaty, což je poranění, z nichž alespoň jedno ohrožuje pacienta na životě, a tři se středně těžkým poraněním. Jedno polytrauma jsme následně překvalifikovali na středně těžší zranění a jedna paní byla ještě večer na operačním sále,“ řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Všechny děti byly již v pondělí mimo ohrožení života. Jedno sice s podezřením na vážnější zranění dopravil vrtulník, ohrožení života se ale nepotvrdilo.

Lékaři ošetřovali především poranění nohou a rukou, hlavy či páteře

Plachá uvedla, že záchranáři přiváželi pacienty postupně a jelikož bylo připraveno několik týmů, nápor nemocnice zvládla bez potíží. Dosud propustila tři dospělé pacienty, čtyři zůstávají. „Jeden je po operaci na ARO, s ohledem na jeho zdravotní stav ho čeká ještě několik dalších operací. Tři pacienti jsou na traumatologii. Všichni jsou cizinci a někteří chtějí být ošetřeni ve své rodné zemi,“ dodala mluvčí.

Svatoanenská nemocnice přijala sedm pacientů

„Tři lidi z vrtulníku, kteří byli na urgentu. Nyní jsou mimo ohrožení života. Ošetřili jsme také čtyři pacienty, které přivezla sanitka s lehčími poraněními, už jsou doma,“ řekl mluvčí nemocnice Jiří Erlebach.

O pacienty se postaraly také obě městské nemocnice

Úrazová nemocnice přijala osm pacientů se středně těžkými a těžkými úrazy. „Aktuálně máme hospitalizovaných pět pacientů. Jeden po operaci leží na ARO, dva na JIP a dva na standardním pokoji. Tři jsme propustili domů. Nemocnice Milosrdných bratří přijala 22 pacientů s lehčími úrazy, přičemž hospitalizováni byli čtyři. Jedna žena leží na JIP se zlomeným krčním obratlem a tři jsou na pozorování. Všichni jsou mimo ohrožení života,“ uvedla mluvčí nemocnic Andrea Šromová.

Do pomoci se zapojila také Nemocnice Břeclav

Její ředitel Petr Baťka ČTK řekl, že mají v péči jednoho dospělého člověka a jednoho nezletilého. Oba jsou hospitalizovaní a mimo ohrožení života, dítě má lehké zranění. Nemocnice Ivančice a Vyškov i přes aktivovaný traumaplán nakonec žádného ze zraněných z nehody nepřijali.