Teplárny Brno od března sníží cenu tepla. Důvodem je klesající cena plynu, úsporné chování jejich odběratelů i prodej elektřiny. Pro domácnosti cena za gigajoule tepla klesne ze současných 1672 korun na 1485, tedy o 187 korun, potvrdil generální ředitel tepláren Petr Fajmon.

Teplárny cenu za teplo zvýšily od loňského listopadu na dvojnásobek právě kvůli rostoucí ceně zemního plynu. „Cenu můžeme snížit ze tří důvodů. Prvním z nich je pokles ceny plynu na trzích, díky němuž nakupujeme zemní plyn za méně, než jsme původně očekávali. Druhým důvodem je to, že Brňané velmi šetří za teplo, díky čemuž spotřebujeme méně plynu, vypouštíme méně emisí a potřebujeme tedy méně emisních povolenek,“ řekl Fajmon.

Posledním důvodem je rozšíření spolupráce Tepláren Brno s městskou odpadovou společností SAKO. „Prodáváme jejich elektřinu a teplo, propojili jsme dispečinky obou společností a každý den propočítáváme, zda je výhodnější vyrábět více tepla nebo elektřiny,“ uvedl Fajmon.

Nižší spotřebě tepla v brněnských domácnostech podle něj pomáhá i mírnější zima, je ale zřejmé, že se lidé snaží teplem šetřit.

„Chovají se odpovědně a zbytečně nepřetápějí. Díky tomu v listopadu protopili o 14 procent méně než před rokem, v chladnějším prosinci o osm procent méně a zdá se, že za leden bude spotřeba o 15 procent nižší,“ uvedl generální ředitel.

Cena tepla v Brně se dlouho nezvyšovala, růst ceny pro odběratele v roce 2019 vyrovnal pokles DPH

V roce 2021 na podzim ale kvůli rostoucím cenám vstupů teplárny zvýšily cenu pro domácnosti o čtvrtinu na 784 korun za gigajoule včetně DPH a od listopadu loňského roku na 1672 korun včetně DPH.