Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně (CKTCH) se podařilo sehnat peníze na výstavbu nového sídla v areálu Fakultní nemocnice Brno a podepsalo smlouvu se zhotovitelem. Práce za 2,4 miliardy korun tak začnou v příštích týdnech, řekl dnes ředitel CKTCH Petr Němec. Asi 1,5 miliardy z celkových nákladů má pokrýt dotace z Národního plánu obnovy (NPO).

S ohledem na podmínky dotace měla stavba začít nejpozději v březnu, aby byla do konce roku 2025 hotová. CKTCH, které zřizuje ministerstvo zdravotnictví, však nemělo zajištěné peníze, neboť původně počítalo s náklady ve výši zhruba dvou miliard. „Na základě smlouvy se zhotovitelem očekáváme zpoždění asi tři měsíce oproti původnímu termínu, což by nemělo být překážkou pro uznání peněz z NPO. Financování předpokládáme dominantně z NPO, pak z vlastních prostředků a také ze státního rozpočtu,“ uvedl Němec.

CKTCH je jedním z největších kardiochirurgických pracovišť v České republice

Ročně provede přes 1000 operací srdce a kolem 130 transplantací životně důležitých orgánů, jako jsou srdce, játra nebo ledviny. Prostory pronajímané v areálu Fakultní nemocnice u svaté Anny ale nevyhovují a brání dalšímu rozvoji.

Projekt nového sídla počítá se sedmi nadzemními a dvěma podzemními podlažími. Budova bude mít čtyři operační sály, tedy o jeden sál víc než dosud. Počet lůžek vzroste z 90 na 125 a počet lékařů z 60 na 70. Němec celkově počítá s navýšením objemu péče zhruba o 15 procent.