Polární expedice vyrazila z jihomoravské metropole na Antarktidu v půlce prosince vybavená dezinfekcí a testy na koronavirus a přes povinné karantény dorazila hned po Novém roce na ostrov Jamese Rosse.

„Hlásíme, že všechny systémy běží. James Ross nás přivítal v bílém kabátku. Na nedostatek sněhu si opravdu nemůžeme stěžovat, místy je až 70 centimetrů, v průměru kolem 20 centimetrů,“ informoval na sociální síti terénní asistent ze sekce Rostlinné fyziologie ze stanice J.G. Mendela Peter Váczi z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity (MU).

Vědci proto podle něj čekali na oblevu. Sníh je trochu zaskočil, protože podle satelitních snímků z konce loňského roku bylo zkoumané území zcela bez bílé pokrývky.

„Sněžníky tak zkomplikují dopravu čtyřkolkami, možná nadobro. Uvidíme, moře je poměrně bez ledu, tak snad půjde využít lodě,“ sdělil výzkumník.

Nánosy prachu a štěrku o velikosti až kolem půl centimetru podle brněnských vědců ukazují, že se ostrovem Jamese Rosse, kde polární výzkumná stanice J. G. Mendela stojí, prohnala pořádná smršť. Za neobvyklý označil Váczi podle nánosů její směr – přišla totiž od severozápadu.

„Systémy stanice už běží. Škody po zimě nějaké jsou, naštěstí bez omezení. Voda je v plném stavu, většina systémů přežila zimu bez větší újmy,“ popsal vědec stav vybavení stanice s tím, že polárníci už rozběhli své výzkumné aktivity. Některé z nich může ztížit právě sníh.

Cílem letošní expedice je pokračování dlouhodobého monitoringu klimatu a komplexní sledování stavu ledovců, věčně zmrzlé půdy, odledněného území umožňujícího růst nižších rostlin, říčních a jezerních systémů a dalších geomorfologických útvarů. Zoologické výzkumy se týkají rybáků, chaluh, buřňáků a tučňáků a také savců (tuleni, lachtani, rypouši).

Novinkou letošní expedice, kterou vede Filip Hrbáček z Přírodovědecké fakulty MU, je posílení výzkumu vlivu stresu na fyzické zdraví pracovníků v polárních oblastech.

Na základnu J. G. Mendela tak brněnští vědci přivezli stresmetr od společnosti Entrant, což je spin-off společnost Masarykovy univerzity. Hladinu stresu polárníků bude zkoumat Lucie Ráčková z přírodovědecké fakulty.

V Antarktidě se totiž polárníci setkávají s náročnějšími a odlišnými situacemi než doma a trápí je delší odloučení od rodiny a přátel. Vyhodnocení funguje na základě matematické rovnice s běžnými fyziologickými daty.

Zpět do Česka by se měla expedice, která testuje i speciální bundy a systém pro zpevnění štěrkových povrchů, vrátit v první polovině března.