Brněnský Bronx, neutěšená čtvrť kolem Cejlu, která nese nálepku sociálně vyloučené lokality s početnou romskou komunitou, čekají zřejmě změny k lepšímu. Umělkyně Kateřina Šedá v návaznosti na svůj oceněný knižní průvodce navrhla, jak by se zdejší veřejný prostor mohl zlepšit.

Dnes oznámil náměstek primátorky města Brna Petr Hladík, že se projekt rozhodlo podpořit i město Brno, společně s radnicí Brna-středu a Brna-severu. „Cílem města je ze současné nevzhledné lokality vytvořit atraktivní oblast, kde budou lidé v bezpečí a budou tu i rádi žít a využívat zdejších služeb a obchodů.

Už v roce 2016 Šedá vydala knihu nazvanou Brnox, byl to výsledek jejího téměř dvouletého seznamování s lokalitou a jejími obyvateli. Na knihu navázal tříletý projekt Brnox II s cílem přispět ke změnám v lokalitě prostřednictvím menších intervencí, ovšem při zachování "ducha místa".

„Lokalita, která je v současnosti nazývána jako brněnský Bronx, je v mnoha ohledech architektonicky unikátní a postupně se pracuje na její revitalizaci. Podpora projektu Kateřiny Šedé je tak logickým navázáním na dlouhodobé snahy města,“ uvedl náměstek primátorky Petr Hladík.

Zmiňovaná lokalita Bronxu se dělí mezi dvě největší městské části Brno-střed a Brno-sever. Ty se budou společně s městem Brnem na realizaci projektu podílet, a to v sedmi fázích. Městská část Brno-střed do projektu vstupuje s úkolem oživit prostranství na nároží Vlhké ulice a Cejlu. Přibude zeleně, laviček i herních prvků pro děti.

"Návrh revitalizace tohoto veřejného prostranství vycházející z projektu Kateřiny Šedé se nám líbí a souhlasíme s tím, že si žádá úpravu. Prověřili jsme jeho náklady, takže víme, že budeme potřebovat od statutárního města Brna zhruba tři miliony korun, abychom jej mohli realizovat," uvedl starosta Brna-středu Vojtěch Mencl.

Město Brno by mělo pracovat na opravách fasád domů, chodníků, doplnění mobiliáře a dalších aktivitách. Městská část Brno-sever vylepší veřejné prostranství v Bratislavské ulici pod vzrostlými platany. Vznikne také pracovní skupina, která se bude pravidelně scházet a koordinovat změny.

„V dohledné době bude pro veřejnost přístupný webový portál, kde se dozví vše podstatné a budou zde také nastíněny jednotlivé kroky realizace. Vzniknou i noviny, které budou distribuovány na významných turistických místech. Ze strany města se místní dočkají opravených obchodů, nových orientačních prvků a mobiliáře,“ dodal náměstek Hladík.

Kateřina Šedá je laureátka Chalupeckého ceny. Jako jedna z mála českých umělkyň se prosadila v zahraničí a účastnila se přehlídek v Kasselu, Benátkách, Lyonu či Moskvě. Její tvorba se vyznačuje snahou narušit stereotypy chování jednotlivců i komunit, nese rysy sociální architektury. Třeba obyvatele Bedřichovic na Brněnsku přestěhovala nakrátko do Londýna a založila jim nový obecní svátek.