Brněnské výzkumné a vývojové centrum společnosti Honeywell vede dva nové výzkumné projekty programu Evropské unie SESAR 3. Projekt DARWIN ověří a vytvoří klíčové technologie pro provoz s minimální posádkou během letu a v budoucnu jednopilotní provoz komerčních letadel. Projekt OperA vyvine a ověří řešení pro bezpečné začlenění strojů pokročilé letecké mobility do leteckého provozu. Zpravodajský portál BRŇAN o tom společnost informovala v tiskové zprávě.

Projekt OperA (Operate Anywhere) řeší bezpečnou integraci nákladních dronů a leteckých taxi do leteckého provozu v Evropě. Projekt se zabývá zvýšením automatizace těchto letů a umožní postupný přechod z pilotovaných na bezpilotní lety. Dále se bude řešit vývoj systémů pro optimální využití energie při letu a přiblížení, přesnou navigaci a antikolizní systém pro vyhýbání se překážkám a letadlům.

OperA řeší také vývoj pozemní řídicí stanice, která umožní bezpilotní řízení více dronů jedním operátorem

Projekt bude také řešit optimalizaci trasy letu například s ohledem na hluk. V plánu je také vývoj autonomního systému pro dynamické rozhodování včetně nestandardních situací. Konsorcium plánuje provést testovací lety v roce 2025.

Projekt DARWIN připravuje systém automatizované podpory pro piloty tradičních dopravních letadel

V první fázi umožní snížit počet členů posádky během letu, poté provoz s jedním pilotem a položí základy pro budoucí plně autonomní lety. To pomůže vyřešit dlouhodobý nedostatek pilotů. Projekt se zabývá automatizací letu založenou na umělé inteligenci.

„Oba projekty se budou zabývat klíčovými výzvami při zavádění automatizace v příští generaci letadel a poskytnou nám příležitosti pracovat na nově vznikajících technologiích, jako je umělá inteligence, abychom ovlivnili způsob létání letadel v budoucnosti,“ uvedla za Honeywell Aerospace Jolana Dvorská.

Oba projekty jsou součástí programu Evropské unie SESAR 3, na kterém se podílí soukromý a veřejný sektor. Je spolufinancovaný Evropskou unií s cílem urychlit realizaci udržitelného a digitálního evropského nebe prostřednictvím výzkumu a inovací.