fbpx
26. 03. 2023 Dnes má svátek Emanuel

Brněnský soud rozhodl zatím zhruba o desítce stížností na obecní volby

sou-pixxx

Foto:

ilustrační (Pixabay)

Krajský soud v Brně rozhodl zhruba o desítce stížností na komunální volby, odmítl je, zamítl či k nim vůbec nepřihlížel.  Ještě nerozhodl například o stížnostech na volby ve Znojmě či Hodoníně. Soud dostal bezmála tři desítky návrhů na neplatnost hlasování, na neplatnost voleb nebo na neplatnost volby kandidáta. Desetidenní lhůta, v níž lidé mohli zpochybnit u správních soudů zákonný průběh a výsledky komunálních voleb, vypršela 7. října. O návrzích soud vydá rozhodnutí do 20 dnů od doručení.

Soud odmítl stížnost například ohledně voleb v Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku, dostal dvě, o druhé dosud nerozhodl. Odmítl i stížnost týkající se voleb v Troubkách-Zdislavicích na Kroměřížsku, návrh byl doručený pozdě. Zamítl například stížnost ohledně voleb ve Velkých Němčicích na Břeclavsku či v obci Svojkovice na Jihlavsku. K šesti návrhům vůbec nepřihlížel, šlo vesměs o nepodepsaná podání a soud se jimi vůbec nezabýval.

Doručené podněty se týkají i voleb v některých brněnských městských částech, a to ve Slatině, Líšni a Brně-středu, a také některých okresních měst jako Znojma a Hodonína. Soud o nich ještě nerozhodoval. Komunální volby ve Znojmě vyhrálo hnutí ANO, získalo 11 mandátů v zastupitelstvu o 31 členech. ANO už také podepsalo koaliční smlouvu s SPD a Znojmáky, kdy koalice disponuje těsnou většinou 16 mandátů. Podnět k přepočítání hlasů podala Česká pirátská strana, která ve Znojmě těsně neuspěla a do zastupitelstva se nedostala. Získala 4,93 procenta hlasů. Pokud by soud podnětu vyhověl a přepočítání hlasů by dalo jeden mandát Pirátům, mohlo by to změnit poměr sil ve složení budoucího zastupitelstva.

V Hodoníně komunální volby vyhrálo Hnutí PRO Hodonín, získalo 11 mandátů v zastupitelstvu, které má 31 členů. Druhé skončilo ANO se sedmi mandáty. Třetí SPD bude mít pět zastupitelů. Podnět k soudu podala Přísaha Roberta Šlachty, která se s 3,37 procenta hlasů do zastupitelstva nedostala.

V obecních volbách před čtyřmi lety brněnský soud přijal zhruba 30 návrhů na neplatnost. Dvě desítky stížností byly na volby v obcích spadajících pod Jihomoravský kraj, zbylé se týkaly obcí Vysočiny, Zlínského a Olomouckého kraje.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT