Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost podnikatele Karla Janečka, jenž se domáhal vyslovení neplatnosti zvolení Petra Pavla prezidentem a žádal opakování voleb. Důvodem bylo to, že ministerstvo vnitra kvůli nedostatku platných podpisů neumožnilo Janečkovu kandidaturu, zastání nenašel ani před soudy. Tvrdil, že to hrubě ovlivnilo výsledek voleb. Aktuální rozhodnutí NSS je dostupné na úřední desce

Soud se vypořádal se stížností stručným usnesením. Připomněl, že vadami registračního procesu se po volbách už nezabývá a že Janeček své argumenty uplatnil neúspěšně už před hlasováním, a to jak u NSS, tak u Ústavního soudu.

„Současný návrh je tak fakticky jeho snahou zvrátit pravomocné usnesení potvrzující jeho nezaregistrování, které obstálo i v přezkumu před Ústavním soudem,“ stojí v rozhodnutí.“Navrhovatel nemůže v řízení o vyslovení neplatnosti volby prezidenta úspěšně uplatnit argumentaci ohledně svého ‚nevpuštění‘ do prezidentské volby,“ uvedli soudci specializovaného volebního senátu s odkazem na dlouhodobou judikaturu.

Podnikatel a matematik loni vnitru předložil na podporu své kandidatury přes 73.000 podpisů

Úřad při kontrole část vyřadil, a Janeček tak spadl pod zákonem stanovenou hranici 50.000 podpisů, vyžadovaných pro takzvané občanské kandidáty na prezidenta. Rozhodnutí napadl u NSS, který sice některé podpisy vrátil do hry, i tak ale Janeček těsně stanovenou hranici nezdolal – na rozdíl od Karla Diviše, kterému soud kandidaturu nakonec za podobných okolností umožnil.

Následně se Janeček obracel také na Ústavní soud. Ten ale jeho stížnost zamítl

„Fakt, že mé vyřazení bylo neoprávněné, jsme dokázali dvěma nezávislými důkazy! Byl jsem proto překvapen a šokován přístupem Ústavního soudu, který kauzu odignoroval. Toto nespravedlivé jednání nemohu nechat bez odezvy,“ uvedl Janeček počátkem února na facebooku. Další stížnost k NSS označil za první krok k tomu, aby se později mohl situací zabývat evropský soud.

Voleb prezidenta se nakonec účastnilo devět kandidátů, ve druhém kole s výrazným náskokem porazil bývalý představitel armády a NATO Petr Pavel expremiéra a předsedu ANO Andreje Babiše. NSS následně obdržel stovky volebních stížností, jimiž se postupně zabývá, všechny by měl vyřídit do 22. února.

K dnešku soud rozhodl o více než 70 ze 400 návrhů, které dostal v zákonné lhůtě. Všechny je zamítl či odmítl. Další stovky dostal před lhůtou, všechny odmítl pro předčasnost. Po lhůtě přišla další stovka podání, soud je postupně odmítá pro opožděnost, zhruba 80 z nich už vyřídil, informoval na webu. Často jde o „formulářová“ podání, kdy různí pisatelé uplatňují stejné argumenty.