Brněnská startupová firma Wereldo postupně mění zažité mechanismy v logistice. Před dvěma lety vyvinula a stále zdokonaluje software, díky němuž dokáže lépe plánovat přepravu paletových zásilek a balíků. Zákazníkům tak v dokáže v průměru ušetřit 20 procent nákladů na dopravu. Kamiony jezdí vytíženější, software vybírá vhodné svozové trasy, řekl zakladatel a ředitel firmy Tomáš Zahradník.

Získali krajskou cenu za udržitelnost

Jelikož efektivnější doprava znamená i menší množství vyprodukovaných emisí, získala firma ocenění v prvním ročníku soutěže Start-up roku Jihomoravského kraje – Cena za udržitelnost.

Nabídli firmám kompletní logistiku

Zahradník s kolegou odešli před pěti lety z Kiwi.com, tedy firmy, která působí v Brně a prodává letenky. Jejich cílem bylo založit vlastní firmu, která bude fungovat v logistice. Původně vytvářeli software, který nabízeli výrobním firmám, ale ukázalo se, že bude efektivnější, když se softwarem budou pracovat sami a nabízet firmám kompletní logistickou službu. Zvlášť poté, co studie ukázaly, že dokážou plánovat rozvážení zásilek tak efektivně, že umí uspořit průměrně pětinu nákladů.

Kamiony nejsou problém, řidiči ano

„Pronajali jsme si první kamion a několik měsíců jezdil víceméně prázdný, byli jsme v červených číslech. Získání prvních zákazníků bylo nejtěžší, ale kolegové vyvinuli maximální úsilí. Snažíme se o osobní přístup a nyní se nám daří již snáze získávat další zákazníky. Trh je obrovský,“ uvedl Zahradník. Postupně si proto pronajímá firma další kamiony i s řidiči. Kamiony nejsou problém, řidiči ano, dodal. Vlastní kamiony však Zahradník nechce a hodlá zůstat technologickou firmou, která se bude starat o vývoj softwaru a dispečink.

Vozí zásilky ve třech krajích

Zatím vozí společnost zásilky v Jihomoravském, Zlínském a Olomouckém kraji. Pokud je potřeba je převézt jinam, má smluvní partnery, kteří z depa zásilku převážejí dále. „Postupně plánujeme další regionální rozvoj a s ohledem na to chceme do týmu přibírat i obchodníky, dispečery i vývojáře. Chceme získat kvalitní pracovníky a podle toho, jak se nám to bude dařit, se můžeme rozvíjet,“ řekl Zahradník. Před dvěma lety měla firma sedm lidí, dnes je na dvojnásobku.

Tržby vzrostly zhruba třikrát

S tím, jak postupně firma získává podíl na trhu, rostou úměrně tomu i tržby. Za hospodářský rok, který končil letos v červenci, se meziročně zvýšily téměř třiapůlkrát a za aktuální hospodářský rok by měly vzrůst zhruba třikrát. I přes postupný růst zatím firma zůstává v prostorech Jihomoravského inovačního centra, které start-upu pomohlo vyrůst z úplných začátků do současné podoby.