Ústřední hřbitov v Brně rozšiřuje nabídku služeb. Nově tak nabízí například prodej materiálu na úpravu hrobů, možnost objednat si jejich úpravy nebo třeba pronájem květinové výzdoby. Novinářům to na tiskové konferenci oznámil primátorčin náměstek primátorky Jaroslav Suchý (KDU-ČSL).

Podle náměstka chce jít Ústřední hřbitov příkladem a rozšiřuje tak nejen své služby, ale také nabídku o komentované prohlídky.

„Zásadní novinkou, která se podařila tento rok dokončit je rekonstrukce Fuchsovy obřadní síně. Ta slouží k obřadům, které jsou laděny jak církevně, tak i civilně a mohou se tu konat jak obřady s pohřbem do země, tak kremační obřady. Lidé si také v síni mohou zvolit delší čas na poslední rozloučení, mohou využít obě rozlučkové místnosti, jak malou, tak velkou,“ popsal Suchý.

Nová síň navíc nabídne pozůstalým zavzpomínat na zesnulého u prezentovaných fotografií, ale i videí

Další novinkou je zápůjčka květin na rakev při obřadu. Navíc si lidé mohou vybrat, zda k pozůstalým bude promlouvat řečnice, či kněz, nebo zda to bude někdo z jejich blízkých. „Rozšiřujeme tu i prodej materiálu na úpravu hrobů. Jedná se jak o sypké materiály, což jsou kamínky různých barev a velikostí, jež si můžou návštěvníci prohlédnout na výstavkách u vjezdových vrátnic, tak i na půjčovně, kde je i materiál k zakoupení,“ uvedl Suchý.

Na hrobech významných osobností města Brna se objevily QR kódy

Pokud bude mít návštěvník zájem, může se po hřbitově pohybovat i s tematickým zaměřením. Lze totiž využít QR kódy, kde se dozví mnohé informace o pohřbených, nebo se díky nim projdou po hřbitově na určité téma, například procházka po malířích. „Navštívit mohou také naše stránky a vybrat si termín pro komentovanou prohlídku nebo mohou dorazit na koncert k výročí založení hřbitova“, doplnil.

Prodejní stánky mají nestabilní prodejní dobu, květinovou výzdobu na hrob tak bude nově zajišťovat správa hřbitova

„V neposlední řadě si návštěvníci mohou úpravu hrobů objednat, a to jak na celý rok, tak i jako jednorázovou záležitost, rádi jim po úpravě zašleme fotky na email a případně zapálíme i svíčku,“ uzavřel Suchý.

S novinkami přichází i další brněnské hřbitovy, konkrétně v Soběšicích, Žebětíně a Židenicích je rozšířena forma pohřbívání o možnost využití kolumbária.