Obyvatelé moravské metropole se mohou těšit na příjemné posezení, z něhož z výšky uvidí jako na dlani Žebětín i Kamechy. Díky příspěvku z dotačního titulu Nové parky pro Brno vznikne parčík U hájovny. Žebětínská radnice také zpracovává projekt na odbahnění a vyčištění rybníka. Informoval o tom starosta městské části Vít Beran (KDU-ČSL).

Získali dotaci 2,6 milionu korun

Na nový zelený prostor pro relax obyvatel získala radnice v Žebětíně dotaci 2,6 milionu korun. Vznikne tak parčík U hájovny, situovaný v horní části obce ve svažitém terénu. „U hájovny vznikne nová oddychová plocha s pěkným výhledem na Žebětín i sídliště Kamechy. V současné době je celý pozemek zatravněný, je zde pár starých ovocných stromů a keřů,“ uvedl Beran.

Zpracovávají projekt na stavební povolení a výběr dodavatele

Radnice nyní zpracovává projektovou dokumentaci na stavební povolení a výběr dodavatele. „S úpravami bychom chtěli začít v podzimních měsících a práce dokončit na jaře příštího roku. Dojde k výsadbě nových stromů a keřů. Vzniknou i trvalkové záhony. Brňané zde budou mít pěkné posezení s výhledem na celý Žebětín,“ upřesnil starosta.

Na parky půjde v celém Brně 30 milionů

„Tohle je jeden z větších projektů, které podpoříme. Jako zdejší rodák jsem z projektu nadšený. Můžu říct, že dotační program Nové parky pro Brno usnadňuje ozelenění Brna po všech jeho městských částech. Podpoříme více jak dvacet projektů v obnově a vytváření zeleně částkou 30 miliony korun,“ sdělil náměstek primátorky Jaroslav Suchý (KDU-ČSL).

Zvelebí i žebětínský rybník

Vedení městské části hodlá zvelebit i žebětínský rybník, který je přírodní památkou. Kolem rybníku, vybudovaného v 50. letech minulého století, jsou bariéry a podchody pro obojživelníky. Samotná vodní plocha je velmi zabahněná a zarůstá rákosím. Podle starosty tam nechtějí pobývat ani labutě, pro které začíná být hladina rybníka příliš mělká a zarostlá vodními rostlinami.

Práce by mohly začít na podzim

„Po dohodě s Agenturou ochrany přírody a krajiny zpracováváme projekt na jeho odbahnění a vyčištění. Máme možnost žádat dotace z fondu ochrany krajiny ministerstva životního prostředí. V současné době zpracováváme investiční záměr, který zmapuje situaci, popíše, kolik metrů krychlových bahna se bude muset z rybníka vyvést a také kam ho uložit, aby to mělo ekonomický smysl. Jednání jsou na začátku, ale pokud by vše dobře dopadlo, mohli bychom začít již letos na podzim. Práce musí kvůli obojživelníkům probíhat jenom v termínu od října do konce února,“ dodal Beran.