Dnešní Nedělní speciál se tentokrát zaměřil na podporu vylepšení životního prostoru obyvatel moravské metropole. Brněnští radní totiž souhlasili s poskytnutím téměř 2,5 milionu korun na oživení vnitrobloků a nábřeží brněnských řek. Výši dotací musí ještě posvětit únorové městské zastupitelstvo.

Podporují další zeleň ve vnitroblocích

Dotační program na zvelebení dvorů mezi domy magistrát opakovaně vyhlašuje už pět let. Peníze se investují především do rozvoje ploch veřejné zeleně ve vnitroblocích, ale také předzahrádek a podobných ploch vhodných pro trvalé umístění zeleně.

Zvelebení má řadu výhod

„Zvelebený vnitroblok samozřejmě přispívá ke zlepšení ovzduší, zadržování srážkové vody, zachování příznivého mikroklimatu a může sloužit i jako biotop pro drobné živočichy. Navíc dochází i k posílení komunitního života a vztahu obyvatel k městské zeleni a přírodě,“ uvedl náměstek primátorky Jaroslav Suchý (KDU-ČSL).

Čtvrt milionu na jeden projekt

Brňané letos podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) podali celkem deset žádostí na zvelebení vnitrobloků. Magistrát mezi žadatele rozdělí celkem 2 276 880 korun, přičemž podpora jednoho projektu je nejvýše čtvrt milionu korun. „Všechny městem doposud podpořené projekty Vnitroblok! jsou zveřejněny na webu ekodotace.brno.cz/mapa,“ upřesnila na webu města Markéta Vaňková.

Oživí nábřeží brněnských řek

Dotační program funguje už od roku 2017 a zaměřuje se na projekty podporující společenské využití nábřeží řek. „Chceme tak podpořit aktivní lidi, kteří se z vlastní iniciativy snaží rozvíjet nábřeží řek a pořádáním akcí navrací do těchto míst společenský život. Letos přispějeme na osm projektů, na každý částkou 25 tisíc korun,“ upřesnila primátorka.

Motivace v kampani Připrav Brno!

V případě oživení nábřeží se podle náměstka Suchého jedná o další motivační prvek, kterým se město snaží zapojit své občany v rámci kampaně #PripravBrno. „O ní se lze více dočíst na webu priprav.brno.cz,“ doplnil Jaroslav Suchý.