Brněnští lidovci představili vlastní recept na boj se suchem ve městě
Foto:
Michal Žák
Vysoké teploty, velmi málo deště a všudypřítomné sucho, tak by se daly charakterizovat uplynulé týdny. A výhled do následujících let popisují vědci shodně – lépe nebude. Podle projektu Intersucho je nejhorší situace na většině území Moravy. Města díky betonovým plochám a malému stínu mají pocitovou teplotu ještě vyšší. Pouhé chlazení ulic vodou je nedostačující a trávníky spíše připomínají hnědavou vyschlou step.
Město Brno již přišlo s opatřeními, která šetří vodu nebo ochlazují města. Komplexní plán jak situaci do budoucna řešit ale zatím neexistuje. „Tropické teploty bez dešťů zažíváme v posledních letech často. Letošní rok je v tomto ohledu ještě horší než roky minulé. Hodnoty celkových srážek na území města Brna jsou totiž letos na polovičních hodnotách předchozích parných let. Je potřeba se suchu postavit. S odborníky na hospodaření s vodou jsme připravili několik opatření, která chceme prosadit. Odbor životního prostředí a Odbor vodního a lesního hospodářství a zemědělství v tomto ohledu výrazně zaspal, proto chceme v případě úspěchu ve volbách o vedení těchto oblastí usilovat,“ uvedl Petr Hladík, náměstek primátora města Brna.
Lidovci se chtějí zaměřit, jak na majitele rodinných domů, tak i na sídlištní zástavbu. Chtějí více stromů a keřů v ulicích a slibují lepší péči o zeleň. „V okrajových částech Brna máme poměrně hodně rodinných domů, jejichž majitelé by rádi využívali dešťovou vodu k zalévání zahrádek či k jiným účelům. Pro ně chceme zavést padesátiprocentní dotace na nádrže na dešťovou vodu. Velký potenciál pro šetření s vodou mají ale také sídliště. Tam chceme vybudovat velké rezervoáry, které budou sloužit pro zachycování dešťové vody,“ doplnil Hladík.
Zachycená voda bude následně využívána ke kropení a čištění ulic nebo zalévání stromů. Lidovci dále chtějí vytvořit také program zelených střech pro vhodné domy ve vlastnictví města. „Všechna zmiňovaná opatření už nyní plánujeme u nové výstavby v lokalitě Kamenný vrch II,“ dodal Hladík.
Ulice pak chtějí lidovci ochlazovat budováním více vodních prvků a takzvaných „mlžítek“, ta jsou využívána hlavně v zahraničí. V těchto systémech voda často cirkuluje, anebo se využívá drobného kapání a rozprašování vody, které dokáže lokálně výrazně ochladit prostředí.
NEJČTENĚJŠÍ
- 30. 03. 2023
- Délka čtení: 2 minuty
- Líbí se ( 0 )
- 24. 03. 2023
- Délka čtení: 3 minuty
- Líbí se ( 0 )
- 28. 03. 2023
- Délka čtení: 3 minuty
- Líbí se ( 0 )
- 27. 03. 2023
- Délka čtení: 4 minuty
- Líbí se ( 1 )
Exkluzivně pro Brňana
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
- 15. 03. 2023
- Líbí se ( 0 )
- 21. 03. 2023
- Líbí se ( 4 )
- 20. 03. 2023
- Líbí se ( 0 )
- 3. 03. 2023
- Líbí se ( 7 )
- Světový pohár v drezůře koní nabídne třicet soutěž…
- Brno využije 94 milionů z rezidentního parkování n…
- Muž našel na zemi kartičku od hotelového pokoje, v…
- V Hodoníně otevřeli unikátní hi-tech učebnu. Propo…
- Vlak z Brna na vídeňské letiště pojede od 11. červ…
- Nová kniha popisuje osudy lidí popravených po roce…
- Mezi Blanskem a Adamovem vznikne nová cyklostezka
- Zahrady brněnských vil Tugendhat a Löw-Beer se od …
- Vlaky IDS na Břeclavsku a Hodonínsku budou za dva …
- Celníci vyhmátli dva dealery drog: jeden kšeftoval…
Přinášíme vám aktuální události z Brna a okolí. Přehledné zpravodajství, krimi, sport, kulturu a veřejné dění v Brně – denně pro vás vybíráme ty nejdůležitější zprávy z našeho města. Chybí vám tu něco? Napište nám.
copyright © 2022 Press Global s.r.o. ・ všechna práva vyhrazena.