Vysoké teploty, velmi málo deště a všudypřítomné sucho, tak by se daly charakterizovat uplynulé týdny. A výhled do následujících let popisují vědci shodně – lépe nebude. Podle projektu Intersucho je nejhorší situace na většině území Moravy. Města díky betonovým plochám a malému stínu mají pocitovou teplotu ještě vyšší. Pouhé chlazení ulic vodou je nedostačující a trávníky spíše připomínají hnědavou vyschlou step.

Město Brno již přišlo s opatřeními, která šetří vodu nebo ochlazují města. Komplexní plán jak situaci do budoucna řešit ale zatím neexistuje. „Tropické teploty bez dešťů zažíváme v posledních letech často. Letošní rok je v tomto ohledu ještě horší než roky minulé. Hodnoty celkových srážek na území města Brna jsou totiž letos na polovičních hodnotách předchozích parných let. Je potřeba se suchu postavit. S odborníky na hospodaření s vodou jsme připravili několik opatření, která chceme prosadit. Odbor životního prostředí a Odbor vodního a lesního hospodářství a zemědělství v tomto ohledu výrazně zaspal, proto chceme v případě úspěchu ve volbách o vedení těchto oblastí usilovat,“ uvedl Petr Hladík, náměstek primátora města Brna.

Lidovci se chtějí zaměřit, jak na majitele rodinných domů, tak i na sídlištní zástavbu. Chtějí více stromů a keřů v ulicích a slibují lepší péči o zeleň. „V okrajových částech Brna máme poměrně hodně rodinných domů, jejichž majitelé by rádi využívali dešťovou vodu k zalévání zahrádek či k jiným účelům. Pro ně chceme zavést padesátiprocentní dotace na nádrže na dešťovou vodu. Velký potenciál pro šetření s vodou mají ale také sídliště. Tam chceme vybudovat velké rezervoáry, které budou sloužit pro zachycování dešťové vody,“ doplnil Hladík.

Zachycená voda bude následně využívána ke kropení a čištění ulic nebo zalévání stromů. Lidovci dále chtějí vytvořit také program zelených střech pro vhodné domy ve vlastnictví města. „Všechna zmiňovaná opatření už nyní plánujeme u nové výstavby v lokalitě Kamenný vrch II,“ dodal Hladík.

Ulice pak chtějí lidovci ochlazovat budováním více vodních prvků a takzvaných „mlžítek“, ta jsou využívána hlavně v zahraničí. V těchto systémech voda často cirkuluje, anebo se využívá drobného kapání a rozprašování vody, které dokáže lokálně výrazně ochladit prostředí.