Studenti z Masarykovy univerzity chystají na březen sérii přednášek, workshopů a diskusí o sexuálním násilí. Projekt s názvem Sexual Violence Awareness Month (SVAM), tedy měsíc povědomí o sexuálním násilí, vznikl mezi členy Masarykovy studentské unie. Za organizátory o tom informovala Stella Kanaet.

„Když loni začalo vyplouvat na povrch více a více případů sexuálního násilí nejen na vysokých školách, došli jsme ve spolku k tomu, že jde o téma, kterému bychom mohli věnovat nějaký projekt. Ve stejné době se rektor univerzity vyjádřil, že chce podpořit osvětu v této oblasti,“ uvedla hlavní koordinátorka Michaela Jelenová. Jako studentka psychologie se problematikou dlouhodobě zabývá. Téma je aktuální i kvůli tomu, že se v posledních týdnech řeší podezření na sexuální obtěžování vyučujících vůči studentkám pedagogické fakulty na sportovních kurzech.

Organizační tým SVAM má nyní okolo 20 členů ze všech oborů univerzity

Program začne 8. března přednáškou neziskové organizace Ratolest, která téma otevře. Ve stejný den začne na fakultě sociálních studií (FSS) výstava zahrnující výtvarné umění, fotografie i poezii. „Většina akcí se uskuteční přímo na univerzitě a je to právě FSS (fakulta sociálních studií), která nám vyšla nejvíc vstříc,“ sdělila Jelenová.

Podílet se na programu bude například také organizace Persefona

„Půjde o workshop komunikace s oběťmi sexuálního násilí. Bude mít interaktivní a sebezkušenostní formát, takže se na něj dostane jen omezený počet zájemců,“ popsala psycholožka Hana Vidlák Kanisová. SVAM dále spolupracuje s Konsentem nebo Advokátní kanceláří AK Hrdá, která se zaměřuje na problematiku domácího násilí a stalkingu, a účastníkům plánované přednášky tak představí právní stránku věci.

Workshop Konsentu se zaměřuje na téma obtěžování na veřejnosti

„Většina z nás se bojí v podobné situaci něco udělat. Buď je pro nás obtížné vyhodnotit, zda se jedná o obtěžování, nebo si nejsme jisti, jak postupovat, abychom mu zabránili,“ uvedla za Konsent Klára Kadár. Podle studie provedené agenturou Ipsos a značkou L’Oréal Paris zažilo sexuální obtěžování na veřejnosti 77 procent žen.

O všech chystaných akcích informuje SVAM na svých sociálních sítích. Ty zároveň slouží jako vzdělávací platforma a v provozu mají být i po konci března. „Pokud se celá akce vydaří, rádi bychom ji zopakovali. Záležet ale bude na ohlasech,“ uzavřela Jelenová.

Sexuální násilí je podle organizace Persefona jakékoli nežádoucí jednání se sexuálním podtextem, které je obětí chápáno jako nepříjemné a nevítané. Znásilnění je pak v trestním zákoníku definováno jako čin, při kterém je použito násilí, pohrůžka násilím nebo zneužití bezbrannosti. „Pod současnou definici tak například nespadá až 70 procent případů znásilnění, při kterých oběť zamrzne a nebrání se,“ upozorňuje na svých stránkách Konsent. Řešením by podle této organizace měla být změna definice.