Do Mikulčic zasažených červnovým tornádem odjelo dnes ráno pomáhat 12 žáků Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy.  Informovala o tom mluvčí hejtmanství Alena Knotková.

„Následky živelní pohromy jsou stále znát na veřejných budovách, v obci chybí řemeslníci. Žáci z oborů klempíř, pokrývač, tesař a zedník tam budou pomáhat podle potřeby zhruba do Vánoc,“ popsala Knotková.

Žáci budou v Mikulčicích pomáhat v rámci jejich týdenní praxe, dohlížet na ně bude 5 mistrů. „Učni pomůžou postavit novou střechu vodárny. Ta původní byla rovná, nová bude sedlová. Vypomůžou i při stavbě 400 m dlouhé hřbitovní zdi,“ doplnila Knotková.

Obec žákům zajistila obědy a večeře, přespat mohou na internátě Integrované střední školy Hodonín. „Materiální na zabezpečení oprav jsme zvládli, ale personálně to teď, když skončila doba dovolených, kdy nám tu pomáhala řada dobrovolníků soukromě, je velmi náročné. Zkrátka lidská práce je to nejcennější a jsme vděční, že žáci se svými mistry přijedou a pomohou nám před nástupem podzimních plískanic dát naši obec do stavu, ve kterém přečkáme zimu,“ řekl starosta Mikulčic Josef Dvořáček (Těšičané Mikulčané).

„Neexistuje lepší reklama na učňovské školství než tahle akce. Budoucí řemeslníci z Bosonoh ukáží, že umí zabrat a pracovat, a ještě se toho v praxi hodně naučí. A hlavně je to tam fakt potřeba. Moc díky,“ řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

„Tento výjezd považujeme za nesmírně důležitou součást výchovně-vzdělávacího procesu, protože naším cílem je zejména připravit řemeslníky v oblasti stavebnictví, kteří umí a chtějí přiložit ruce k dílu všude tam, kde je to třeba,“ doplnil ředitel Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy Jiří Košťál.