Za poslední měsíce je to jako přes kopírák, brněnští strážníci stále častěji pomáhají při záchraně seniorů. Poslední záchranná akce se stala v sobotu v Bohunicích. Naléhavý telefonát na tísňovou linku 156 navedl brněnské strážníky k jednomu z panelových domů, kde ve svém bytě nehybně ležel šestasedmdesátiletý senior. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí strážníků Markéta Skřivánková.

„Volající se nemohl dostat do bytu svého příbuzného, přestože měl náhradní klíče. Obavu, že se mu mohlo něco stát, ještě umocnil seniorův ranní telefonát, ve kterém si posteskl, že se před několika dny udeřil do hlavy,“ popsala Skřivánková.

O pár hodin později už senior neotvíral a na hlasité bouchání ani zvonění vůbec nereagoval. Jakmile si hlídka pořádkové jednotky ověřila, že vstupní dveře jsou skutečně zamčené zevnitř, rozhodla se vzhledem k závažnosti situace použít speciální zámečnickou sadu pro odvrtání zámku. Ten byl opatřen poměrně nestandardním jisticím prvkem, a jeho demontáž tedy vyžadovala více času.

„Strážníci měli pro tento případ záložní plán a jeden z nich se pomocí slaňovací techniky spustil z vyšších pater na seniorův balkón. Otevřít prosklené dveře planžetou nakonec nebylo nutné, hlídce se totiž ve stejnou chvíli podařilo z chodby zámek zdolat. Když pak strážníci přestřihávali pákovými kleštěmi bezpečnostní řetízky, kolega na balkoně je vysílačkou ujistil, že je senior naživu, a zároveň je upozornil, že leží přímo za dveřmi pokoje,“ doplnila Skřivánková.

Strážníci muži ihned poskytli první pomoc a zajímali se, co přesně se mu stalo. Ubezpečil je, že je v pořádku, a vysvětlil jim, že se mu po pádu nepodařilo zvednout. Strážníci tedy pro jistotu přivolali zdravotníky, kteří muže vyšetřili a převezli sanitkou do nemocnice.

„Podobných záchranných akcí naši strážníci absolvují i několik za měsíc. Máme proškolený tým pro tyto situace a lidé si už zvykli naše strážníky k těmto situacím přivolat. Skoro stejný případ jsme řešili nedávno v Bystrci, kdy se naši muži slaňovali k bezvládné seniorce ze zasněžené střechy, “uzavřela Skřivánková.