Ve světové premiéře se na brněnském výstavišti otevře výstava s názvem MEGABROUCI, pro širokou veřejnost bude zpřístupněna už ve čtvrtek. Tato unikátní sbírka představuje zástupce hmyzu tak, jak jsme je ještě nikdy neviděli – v podobě extrémně zvětšených exponátů s cílem postihnout i ten nejmenší detail. Zpravodajský portál BRŇAN o tom za pořadatele informoval Ondřej Chalupský.

Dvacet exemplářů vznikalo 10 let pod vedením výtvarníka Michala Olšiaka

Některé kusy dosahují velikosti až 5 metrů a váhy 1 tuny. Výroba exponátů si vyžádala více než 15 000 hodin práce. V Brně bude výstava navíc rozšířena o další doprovodné části, které doplní kontext vztahující se mimo jiné také k jihomoravskému regionu. Nově bude instalován audiobox, ve kterém si návštěvníci budou moci soustředěně poslechnout broučí zvuky.

Výstava potrvá až do konce ledna příštího roku

„Hmyz je nejrůznorodější skupina živočichů na Zemi. Představuje až 90 % všech živých forem a naše planeta je jim domovem více než 350 milionů let. Řada rostlin i živočichů je na hmyzu závislá a platí to i obráceně. Hmyz je nezbytnou součástí základu ekosystému planety Země a proto si zaslouží naši pozornost,“ popsal Chalupský. I při své malé velikosti jsou to fascinující stvoření a co teprve, když je mnohonásobně zvětšíte. Popsáno je přibližně milion druhů, ale odhaduje se, že dalších 10 milionů zůstává nepopsaných.

“Asi před třemi lety mě Michal Olšiak oslovil, zda bych mu neporadil s jednou výstavkou. Ukázal mi tři fotky a já si říkal ajaj, výstava fotek hmyzu, to teda nevím. Pak mi prozradil, že se nejedná o zvětšené záběry, ale dokonalé zvětšeniny brouků, které vyráběl 10 let, protože chtěl upozornit na to, jakým tempem ze světa mizí hmyz. A já pochopil, že jsem u zrodu něčeho velikého, co má myšlenku a co ještě nikdo na světě neudělal,” rozkrývá promotér Aleš Hrbek, jak se s MegaBrouky potkal.

Samotná výroba byla zkouškou trpělivosti tvůrců

Každý chlup se musel nabarvit, ohnout, předvrtat a nalepit. Každá noha, každá ploška se 100krát přeměřovala, brousila a malovala. Za každým „broučkem“ jsou desítky hodin studia u makrolupy a následného ručního převodu do reality.

“Začalo to tak, že jsem chtěl koupit dětem mikroskop, ale nakonec si pro sebe koupil makrolupu. Mikroskopem můžete koukat pouze na tenké plátky, třeba tkáně – něco co lze prosvítit. Ale Makrolupa je dobrá na povrchy,” řekl Michal Olšiak. “Ze začátku jsme s klukama koukali na zvětšený kus chleba, na suchý listy pokojovek, plísně, ale pak jsem tam dal brouka!! V té chvíli se mi otevřel nový vesmír, takové množství detailů, ta dokonalá symfonie tvarů a barev – naprosto mne to ohromilo…!” vzpomíná Olšiak.