Brno bude mít vlastní fotbalové tréninkové centrum, zaplatí za něj 45,5 milionu korun

Ke své činnosti jej budou moci využívat všechny brněnské fotbalové kluby.

  • Foto

    ilustrační (pixabay)

Brněnští radní už v týdnu souhlasili s nabytím fotbalového tréninkového centra v Brněnských Ivanovicích. Informoval o tom novináře radní pro sport Jaroslav Suchý (KDU-ČSL). Za pozemky město Brno zaplatí 45,5 milionu korun, zařízení sportovního areálu získá zdarma. Tréninkové centrum mládeže 1. FC Brno bylo nějakou dobu na prodej, nakonec se vlastník na odkupu dohodl s městem Brnem. Konečné slovo budou mít ještě zastupitelé.

Areál tvoří dvě fotbalová hřiště, víceúčelové hřiště, víceúčelová stavba šaten, ubytování a kanceláří a také parkoviště. V zimě je na ploše víceúčelového hřiště umístěna nafukovací hala. Součástí převodu jsou rovněž movité věci, jako je nábytek, vybavení posilovny, vybavení hřiště a další, které dostane Brno formou daru. Areál nyní využívají k tréninku hlavně mládežnické celky Zbrojovky Brno. V zimním přípravném období je pak k dispozici také ostatním brněnským i mimobrněnským fotbalovým klubům až do pozdních večerních hodin i o víkendech.

„Právě toto sportovní centrum úzce navazuje na ZŠ Měšťanská, kde má klub zřízeny sportovní třídy a kde jsou také třídy Regionální fotbalové akademie Jihomoravského kraje, navíc je areál v docházkové vzdálenosti od školy a je ideální pro přípravu talentované mládeže,“ uvedl radní pro sport Jaroslav Suchý.

Ten dále dodal, že pokud by bylo znemožněno využití tohoto tréninkového centra, mělo by to zásadní a velmi negativní vliv na další fungování klubové akademie Zbrojovky Brno i Regionální fotbalové akademie (RFA), jejichž trenérské zabezpečení je z velké části (a u RFA zcela) hrazeno z příspěvků Fotbalové asociace ČR (FAČR). Bez sportovního střediska by bylo téměř jisté, že by FAČR podporu zmíněných akademií zrušila. Všichni talentovaní fotbalisté by poté zákonitě přešli do klubů a ty by pak tyto věkové kategorie musely financovat ze svých prostředků, což by významně zatížilo jejich rozpočet.

Vzhledem k celkovému opotřebení povrchu obou hřišť je nezbytné investovat do oprav, což zajistí prodloužení certifikátu, který již vypršel a který je nezbytný pro sehrání mistrovských utkání v soutěžích Fotbalové asociace ČR. Je potřeba zvážit, zda oprava bude pouze lokální (poškozená místa) s cenou do 3 milionů korun, nebo celohřišťová (kompletní výměna povrchů) s odhadem do 10 milionů korun.

Zdroj: 
MMB