Brno bude od pátku dějištěm Světového poháru v drezuře, dorazí jezdci a koně z 18 zemí

  • Foto

    Stanislav Pitela

V brněnském jezdeckém areálu Panská lícha se od 24. do 26. června představí špičkoví jezdci a koně v drezuře. Už v pátek odstartuje 24. ročník Světového poháru v této disciplíně, sportovní akce se zúčastní 92 koní z 18 zemí světa.

Na brněnské Panské líše se na úrovni Grand Prix představí celkem 18 koní, a to kategoriích CDI-W a CDI3*, jež jsou vypsané jako kvalifikace pro mistrovství světa.

 V kategorii CDI-W (World Cup) odstartuje dvanáct dvojic z 10 zemí. Po dvou letech se závodů zúčastní manželé Ayache, startující za Francii a Estonsko. Nejvýše postavenou dvojicí ve světovém žebříčku FEI je Alisa Glinka z Moldávie.

 Holandský jezdec Remy Bastings bude obhajovat ve World Cupu loňské vítězství. „Nejdelší cestu váží do Brna jezdkyně reprezentující Austrálii a Kanadu. Kanadskou jezdkyni Piu Fortmuller diváci uvidí ve World Cupu a Austrálii bude reprezentovat Marre Tomkinson ve velké rundě CDI3* a v rundě mladých koní, která je pro letošní ročník těchto závodů novinkou,“ popsala v tiskové zprávě ředitelka závodů Lenka Sekaninová.

 Výtečné obsazení bude mít rovněž kategorie CDI3* (malá runda), kde se představí 12 koní z 8 zemí. Čeští fanoušci budou držet palce českému jezdci Janu Zamcovi. Tradiční účastnicí je Nizozemka Margot Arkema se dvěma koňmi.

 K vidění budou i naděje české drezury v túře CDIY pro mladé jezdce, do níž nastoupí Julie Sekaninová a Nikola Feherová. Největší hvězdou mezi mladými jezdci bude bezesporu Jana Lang. Ta figuruje v kategorii mladých jezdců na prvním místě světového žebříčku FEI.

 Nejpočetněji obsazenou je runda pro juniory CDIJ, v níž své umění ukážou české jezdkyně Kateřina Sekaninová, Anna Procházková a Kristýna Přikrylová. Soutěže CDIP pro děti na pony jsou taktéž velice dobře obsazené.

O účast na mistrovství Evropy budou z České republiky bojovat Zuzana Hradilová, Tereza Hučková a Veronika Sedláčková, která je také favoritkou v túře pro děti CDICh. V současné době zaujímají s klisnou Givesta M.H. čtvrté místo ve světovém žebříčku FEI v kategorii dětí. Největší favoritkou mezi jezdci na pony je polská jezdkyně Veronica Pawluk. V dětské túře bude z Česka, kromě favorizované Sedláčkové, bojovat o posty nejvyšší Anna Marie Křížová, Anna Šestáková, Anna V. Sigismondi a Kristýna Švehlová.

 Úplnou novinkou je při brněnském CDI túra pro jezdce do 25 let (U25), kteří se utkají v nejtěžších úlohách Grand Prix, ale také soutěže pro mladé koně (5, 6 a 7 let). Závodit se bude na dvou závodních obdélnících. Pro letošní rok vybudoval pořadatel zbrusu nový závodní obdélník B. Jezdce a koně budou hodnotit hned čtyři olympijští rozhodčí.