Radní města doporučí zastupitelům na žádost Spolku pro GP ČR Brno schválit vyrovnávací platbu na částku 10 milionů korun. Spolu s tím navrhli také vznik rezervy ve výši 5 milionů korun pro účely Spolku.

„Schválená desetimilionová částka, o kterou si Spolek pro GP ČR Brno požádal, bude sloužit jako vyrovnávací platba za plnění závazku veřejné služby,“ vysvětlila účel schválených financí primátorka Markéta Vaňková.

Spolek pro GP ČR Brno, jehož členy jsou statutární město Brno, Jihomoravský kraj, TIC Brno a Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava, pořádá Grand Prix České republiky v Brně od roku 2016. Promotérská smlouva je sjednána do roku 2020. Jihomoravský kraj už dříve schválil 25 milionů, oproti loňsku navýšili částku o 5 milionů. Podle primátorky Brna Markéty Vaňkové zároveň ministerstvo školství odmítlo udělit dotaci na letošní závody, s tím ale pořadatelský spolek města a kraje počítal. Jedná proto už delší dobu o udělení až 65 milionů korun ze strany ministerstva pro místní rozvoj.

Loňský ročník vzhledem k nižší podpoře ze strany MŠMT skončil ve ztrátě 31 milionů korun. Náklady akce byly kolem 170 milionů. Ze vstupného se vybralo 70 milionů, 20 milionů dal kraj, deset milionů město a 39 ministerstvo školství, přestože ho spolek žádal o 100 milionů. Kraj následně poskytl na ztrátu přes devět milionů, Brno skoro pět milionů a zbylých asi 17 milionů ještě spolek žádá po MŠMT, které už ale nechce žádné peníze dát.